Strona główna Wiadomości Hardware Nowy model GTX 1060 potwierdzony. Co tym razem się zmieniło?

Nowy model GTX 1060 potwierdzony. Co tym razem się zmieniło?

- Reklama -

Bałaganu ciąg dalszy. Nvidia wkrótce powinna zaprezentować nową wersję karty graficznej GeForce GTX 1060. Tak, tej samej, która ma już kilka różnych wersji. Co tym razem postanowili zmienić Zieloni? To samo, co zawsze – pamięć VRAM. 

Jakiś czas temu pojawiły się plotki, według których Nvidia zamierza wprowadzić nową wersję karty graficznej GeForce GTX 1060. Tym razem chodziło przede wszystkim o zmianę pamięci VRAM z GDDR5 na szybsze GDDR5X. Teraz wzmianka o takim modelu pojawiła się na oficjalnej stronie Zielonych. To oznacza, że bałagan, który do tej pory panował, staje się jeszcze większy. 

Aktualnie w ofercie znajdują się dwie wersje GTX-a 1060. Szybsza ma 6 GB pamięci, a wolniejsza 3 GB. Jednak różnica w ilości VRAM to nie wszystko. Oba modele różnią się od siebie specyfikacją, więc w praktyce karty, które powinny być do siebie podobne, są całkowicie inne. Dla wielu użytkowników może to być mylące. Teraz zrobi się jeszcze większy bałagan, bo na rynku pojawi się trzeci wariant GTX 1060. 

Nowa wersja to nie tylko szybsze pamięci, ale też zupełnie inny procesor graficzny. Nvidia zdecydowała się na wykorzystanie obciętego układu GP104, czyli tego samego, co jest używany w GTX 1080. Nie oznacza to, że karta będzie miała więcej jednostek CUDA itp. Specyfikacja (poza pamięciami) pozostaje dokładnie taka sama. Pomimo tego nowy GTX 1060 powinien być minimalnie szybszy od poprzednika. 

Skąd w ogóle pomysł na taką kartę? Odpowiedź nasuwa się sama. AMD szykuje się do premiery Radeona RX 590, który ma być wydajniejszy od “sześćdziesiątki”. Nvidia nie mogła zostawić tego bez odpowiedzi. Tym bardziej, że architektura Pascal ma współistnieć z Turing.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE