Strona głównaWiadomościOszustwo na YouTubera? Tego jeszcze nie było

Oszustwo na YouTubera? Tego jeszcze nie było

Jeden z użytkowników Wykopu opisał ciekawą sytuację, jaka spotkała go po zakupie gry na Allegro. W Internecie można natrafić na wielu oszustów, ale o przekręcie na YouTubera jeszcze nie słyszeliśmy. O co chodzi?

W dzisiejszych czasach trzeba być szczególnie ostrożnym. Oszuści czyhają na nas na każdym kroku. Potrafią podawać się za wnuczków, policjantów, a nawet organizacje charytatywne. Szczególnie w Internecie jesteśmy narażeni na przekręty, bowiem oszuści mają do dyspozycji mnóstwo narzędzi, dzięki którym mogą od nas wyciągnąć kasę. Ale słyszeliście kiedyś o oszustwie na YouTubera?

Zobacz także: Czujesz, że Twój internet nie działa jak powinien? Teraz łatwiej to udowodnisz

Taką sytuację opisał jeden z użytkowników Wykopu o pseudonimie inzynier_robert. Chciał on zakupić grę Red Dead Redemption 2. Na Allegro trafił na bardzo atrakcyjną ofertę w cenie zaledwie 50 zł. Jak sam opisuje – od początku wydawała się ona podejrzana, ale postanowił zaryzykować. Chwilę po zakupie otrzymał wiadomość (pisownia oryginalna):

– witam, został pan OSZUKANY (wziął pan udział w eksperymencie na youtube) ! Proszę uważać na przyszłość robiąc zakupy w internecie. W roku 2018 rekordowy oszust wyłudził na allegro od ludzi kwotę o łącznej wartości 72 tysięcy złoty. Jak robić bezpiecznie zakupy na allegro? Po pierwsze należy sprawdzić opinię użytkownika i czy jest zweryfikowany. Niech pan zapamięta również że przed i po zakupie należy prowadzić ciągłą korespondecje ze sprzedającym. Często eystępują również włamania na konto sprzedawców, dlatego proszę nie być naiwnym. Produkt 2 tygodni. Niestety prowizja allegro do gier kosztuje 12 zł więc proszę podać numer konta i kwotę którą pan wpłacił:). Pozdrawiamy. Zespół youtube ocinek.

Już po samej pisowni możemy się domyślić, że za przekrętem nie stoją osoby zaawansowane wiekowo. Nie zmienia to faktu, że takie zachowanie – jak donosi Bezprawnik.pl – i tak podpada pod 286 § 1 Kodeksu Karnego, który mówi:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Rzekomy YouTuber powołuje się na prowizję w wysokości 12 zł i najprawdopodobniej o taką kwotę chce pomniejszyć zwrot pieniędzy. Najwyraźniej oszustwo polega na zarabianiu mniejszych kwot, ale na masową skalę. Dlatego lepiej uważajcie na zbyt duże okazje!

Zobacz także: Polak ma spory problem z Fallout 76, a Bethesda nie ma zamiaru mu pomagać

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię