Strona głównaWiadomościHardwareDopiero debiutuje PCI Express 4.0, a już powstaje PCI Express 6.0

Dopiero debiutuje PCI Express 4.0, a już powstaje PCI Express 6.0

W tym roku na sklepowych półkach zagoszczą pierwsze urządzenia z obsługą interfejsu PCI-Express 4.0. Mowa oczywiście o kartach graficznych AMD Navi, procesorach Zen 2 i chipsecie X570. Pomimo tego już trwają prace nad PCI Express 6.0, które miałoby zadebiutować za… 3 lata.

Aż 8 lat – tyle musieliśmy czekać na nowy standard interfejsu PCI Express. Jego trzecia wersja zagościła na rynku w 2011 roku. Czwarta odsłona dopiero się pojawi między innymi za sprawą AMD i chipsetu X570, który oficjalnie obsłuży nowy standard. Czy na kolejną wersję znowu będziemy musieli aż tyle czekać? Zdecydowanie nie. Już za 3 lata ma być dostępne PCI Express 6.0. Tak, 6.0!

PCI-SIG to konsorcjum, które sprawuje pieczę nad standardem PCI-Express. Trzeba uczciwie przyznać, że czas oczekiwania między wprowadzenie wersji 3.0 i 4.0 był zdecydowanie zbyt długi. Ale teraz to już dzieje się coś kompletnie dla mnie niezrozumiałego. Rozumiem, że w planach było przyspieszenie prac, ale aż tak?

PCI-SIG właśnie ogłosiło rozpoczęcie prac nad standardem PCI-Express 6.0. Ten ma został oficjalnie ogłoszony w 2021, dzięki czemu pierwsze urządzenia mają trafić do sprzedaż rok później, czyli w 2022 roku. Transfer ma zostać zwiększony aż do 64 GT/s, a przepustowość do 256 GB/s. Dla porównania PCI-Express 3.0, z którego korzystają nasze aktualne karty graficzne, oferuje zaledwie 8 GT/s i 32 GB/s. To oznacza, że w ciągu 3 lat standard ma zostać usprawniony aż 8-krotnie! W tak zwanym międzyczasie ma zadebiutować jeszcze PCI-Express 5.0 (32 GT/s i 128 GB/s).

PCI Express 6.0

Pamiętajcie jednak, że PCI-Express to nie tylko karty graficzne. Nowy standard przyspieszy też nasze dyski SSD. Ale czy konieczne jest aż tak szybkie wprowadzanie kolejnych jego wersji? Rozwój zawsze jest dobry, ale nie za wszelką cenę. Myślę, że odstęp 2-3 lat byłby czymś normalnym i w pełni akceptowalnym.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię