Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareW 2020 czeka nas kolejna podwyżka cen kart graficznych

W 2020 czeka nas kolejna podwyżka cen kart graficznych

Jak mówi klasyczne powiedzenie “Tanio to już było”. Teraz można je odnieść również do rynku kart graficznych.

Prognozy cen kart graficznych w przyszłym roku nie brzmią optymistycznie. Zarówno podzespoły AMD jak i NVidii mogą być droższe. Wszystko to z powodu wzrostu cen pamięci DRAM.

Zobacz: Rosną kontraktowe ceny pamięci DRAM i to bardzo szybko

Rynek kart graficznych ma już za sobą jeden okres potężnych turbulencji, które pojawiły się w momencie gigantycznego zapotrzebowania na karty do kopania kryptowalut. Sytuacja wtedy była dramatyczna do tego stopnia, że firmy nie nadążały z produkcją. To pociągnęło za sobą wzrost cen, także jako sposób regulacji rynku i odstraszenia klientów, którzy chcieli zakupić te podzespoły dla swoich koparek. 

Zobacz: Psyonix zmniejsza ceny kosmetycznych przedmiotów w Rocket League

Według najnowszego raportu Digitimes, tym razem rośnie zapotrzebowanie na pamięci DRAM. Kości tych pamięci dla kart graficznych mogą już wkrótce być droższe o około 5%. A to z pewnością pociągnie za sobą skok cen samych kart graficznych – tym bardziej, że coraz bardziej powszechne staje się wykorzystanie standardu GDDR6. W 2020 roku mają się pojawić między innymi nowe Radeony RX oraz GeFroce RTX 2080 Ti Super, które będą korzystać z pamięci w tej wersji. Póki co nie wiadomo o ile dokładnie podrożeją karty graficzne tego typu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię