Wstęp

Strona głównaPoradnikiHardwarePolecane mikrofony - do 100, 300 i do 600 złotych

Polecane mikrofony – do 100, 300 i do 600 złotych

Wstęp

Odkąd w Polsce bardzo popularną platformą stał się Twitch, a potem do walki o uwagę widzów dołączył Youtube, wielu ludzi zapragnęło rozwinąć skrzydła jako mniej lub bardziej profesjonalni streamerzy. Jednak by streamy wypadały “na poziomie”, niezbędne są pewne inwestycje. Jedną z nich jest odpowiedni mikrofon.

Jeśli przyjrzymy się profesjonalnym streamerom, to praktycznie żaden z nich nie korzysta z mikrofonów standardowo dołączanych do headsetów. Prędzej czy później każdy inwestuje w osobne urządzenie. Nie oznacza to oczywiście, że od razu musimy się porywać na modele kosztujące po kilkaset złotych. W poniższym zestawieniu postarałem się wybrać coś na każdą kieszeń, podobnie jak to było w styczniowym poradniku dotyczącym foteli.

Zanim jednak przejdziemy do meritum, czyli konkretnych modeli, trochę teorii ogólnej. Zabierając się za wybór modelu dla siebie powinniście pamiętać, że różne mikrofony to często nie tylko inny znaczek na obudowie, ale przede wszystkim bardzo konkretne różnice w działaniu. Mikrofony możemy bowiem podzielić na dynamiczne, czyli z reguły droższe, o niższej czułości i odporności na sprzężenia i wysokie tony, oraz na pojemnościowe – tańsze, ale z drugiej strony bardzo czułe i precyzyjne. To zarówno zaleta jak i wada, bo te modele będą zbierać wszelkie szumy otoczenia. Poza tym będą wymagały dodatkowej inwestycji w zewnętrzne zasilanie. Oprócz tego przy wyborze mikrofonu należy zwrócić uwagę na to, czy i jaką ma charakterystykę kierunkową, czyli czy zbiera odgłosy tylko z określonego obszaru czy z każdego źródła wokół siebie. Dla streamerów najlepsze są mikrofony z charakterystyką kardioidalną, czyli zbierające dźwięki jedynie znajdujące się przed samym mikrofonem. Ok, dość teorii, teraz pora na konkrety.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

  1. Od niedawna nagrywam filmiki na YT i jestem mega zadowolony z TRACER Studio Pro. Super tani i dla osób początkujących świetne rozwiązanie!

    Podaję link do ME, ja załapałem się na promocję, może jeszcze ktoś zdąży: https://tiny.pl/7kbxq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię