Strona głównaGryPopularny emulator RetroArch trafi na Steam

Popularny emulator RetroArch trafi na Steam

Słysząc o emulatorach retro gier pierwsze co przychodzi na myśl to kolejne pozwy ze strony Nintendo. Może jednak coś zmieni się w temacie. Valve idąc pod prąd udostępni na swojej platformie Steam jeden z najbardziej popularnych emulatorów RetroAchr.

Działanie Steam jest dość zaskakujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Microsoft dwa lata temu ze swojego sklepu wyrzucił wszystkie emulatory i zabronił dodawania tego typu oprogramowania. Czyżby Valve po raz kolejny wystąpiło w roli pioniera, który przetrze szlaki i pokaże, że można działać inaczej?

Zobacz: Emulator pierwszego Xboxa uruchomiony na Nintendo Switch

RetroArch jest kombajnem potrafiącym emulować ponad 80 systemów gier wideo. Do działania wymaga on pobierania BIOS-u każdej konsoli więc nie powinien zostać usunięty z platformy. Aplikacja jest w zasadzie front endem dla Libretro API. Według informacji przekazanych przez twórcę systemu, Valve nie kontaktowało się z nim w sprawie emulatora.

RetroArch na Steam

Emulator RetroArch zostanie udostępniony na Steam 30 lipca. Najciekawsze jest to, że wszelkie dyskusje na temat emulacji gier na forach Steam są obecnie zabronione i klasyfikowane jako piractwo. Nie przeszkadza to jednak Valve udostępnić jednego z największych emulatorów retro gier. Z drugiej strony RetroArch do prawidłowego działania wymaga osobnych wtyczek, jak Libretro API, ROM-ów i BIOS-ów interesujących nas konsol. Aplikacja w większości przypadków wskazuje gdzie możemy się w takowe zaopatrzyć. Z jej pomocą możemy zagrać w gry z Atari, Commodore czy Wii.

Zobacz: Emulator PS3 rozszerza listę obsługiwanych tytułów o kolejny exclusive

Co potem?

Istnieje szansa, że RetroArch będzie w przyszłości wspierał mechanizmy gry zdalnej, obsługę Steam Controller, oraz przechowywanie zapisów w chmurze oraz innych standardowych funkcji Steam. RetroArch będzie dostępny za darmo dla Windows a w przyszłości MacOS i Linux. O ile oczywiście Valve ni wycofa się z projektu.

Temat emulacji gier, zwłaszcza w USA to śliski temat. Tamtejsze prawo przewiduje 75 lat ochrony gier prawami autorskimi zanim staną się własnością publiczną. Posiadanie emulowanej konsoli to tzw. dopuszczalny użytek, ale nie ma na to jednoznacznych regulacji prawnych. Z kolei Nintendo ostro walczy z ROM-ami do swoich gier, jakiś czas temu przyczynił się do zamknięcia strony, która działała na rynku od ponad 18 lat. Sami jesteśmy ciekawi jak to się skończy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię