Strona głównaWiadomościHardwarePremiera AMD Radeon RX 6900XT, RX 6800XT oraz RX 6800

Premiera AMD Radeon RX 6900XT, RX 6800XT oraz RX 6800

Firma AMD rok 2020 może zapisać, jako wyjątkowo udany. Dzisiejsza premiera nowych kart graficznych AMD Radeon RX 6900XT, RX 6800XT oraz RX 6800, dodatkowo umacnia pozycję AMD na rynku graczy pecetowych.

AMD nie zwalnia kroku, po bardzo dobrze przyjętej premierze procesorów AMD Ryzen 5000, prezentuje nowe karty graficzne wykorzystujące architekturę RDNA 2. Już zapowiedzi tych modeli wzbudzały w graczach bardzo dużo kontrowersji. Ponieważ firma AMD zapowiadała modele, które miały konkurować z najmocniejszymi układami graficznymi Nvidii. Niestety nic nie wskazywało, żeby tak właśnie miało być, ponieważ ich ostatnie karty graficzne, Radeon RX 5700XT, Vega 64 niestety pod względem wydajności okazywały się co najwyżej średnie, topowe modele Nvidii były od nich szybsze nawet o 50%. Ostatnia premiera zielonych prezentująca modele Ampere tylko utwierdzała graczy, że to Nvidia jest królem wydajności, ponieważ nowe modele okazały się znowu dużo wydajniejsze od swoich poprzedników w rozdzielczości 4K, różnice dochodzą do 80-procent na korzyść nowych modeli. Więc wcześniejsze przecieki, że nowe karty graficzne AMD RDNA 2, będą konkurowały z modelami Ampere, przyjmowane były z lekkim pobłażaniem. Dzisiejsza premiera AMD każe jednak zmienić podejście do nowych kart graficznych AMD i postawić je równi z konkurencją.

AMD Radeon RX 6800XT

Pierwszą kartą, jaką zaprezentowała CEO AMD dr. Lisa Su jest AMD Radeon RX 6800XT. Model ten ma być konkurentem Nvidia GeForce RTX 3080 i z tego, co zaprezentowano na slajdach, tak właśnie jest. Z dziesięciu gier, jakie zaprezentowano na slajdzie, w czterech AMD Radeon RX 6800XT jest wydajniejszy a w pozostałych przypadkach albo wydajność jest identyczna z GeForce RTX 3080 lub minimalnie słabsza.

Za tak wysoką wydajność odpowiada układ graficzny Navi 21 XT, który składa się z 72 bloków obliczeniowych CU, w skład których wchodzą, 4608 procesorów strumieniowych, 288 jednostek teksturujących (TMU) oraz 128 jednostek renderujących (ROP). Nowością w kartach graficznych z architekturą RDNA 2 są jednostki obliczeniowe Ray Accelerator wspomagające sprzętowo obliczenia śledzenia promieni, więc w końcu karty graficzne AMD, będą obsługiwały tę technologię. Liczba tych jednostek uzależniona jest od liczby bloków obliczeniowych CU, każdy blok otrzymuje jedną taką jednostkę, więc łatwo wywnioskować, że model RX 6800XT takich jednostek, będzie miał 72. Niestety nie znamy ich wydajności, więc możemy co najwyżej spekulować o ich wydajności, czy bliżej im do podobnych jednostek zastosowanych w modelach Nvidii z rdzeniem Turing, czy Ampere. Osobiście skłaniałbym się do tych pierwszych, ale jak pokazało AMD, potrafią zaskakiwać, więc o ich wydajności dowiemy z testów.

Dzięki usprawnieniu procesu litograficznego 7 nm nowe modele AMD notują wyjątkowo wysokie częstotliwości pracy. Na slajdzie AMD Radeon RX 6800XT w trybie game, czyli praktycznie zawsze, jak gramy osiąga 2015 MHz, a wartość ta, jeśli warunki termiczne i zapas mocy na to pozwolą, może wzrosnąć aż do 2250 MHz. Są to rekordowe wartości do tej pory niespotykane w kartach graficznych. Architektura RDNA 2, poza wysokimi taktowaniami i nowymi jednostkami Ray Accelerator, przynosi też, kilka nowych rozwiązań technologicznych takich jak: Variable Ray Shading, Mesh Shaders, Sampler Feedback czy nowy rodzaj pamięci cache Infinity Cache o pojemności 128 MB. O tych technologiach napiszemy więcej, jak tylko weźmiemy nowe karty graficzne AMD w ręce.

Radeon RX 6800XT korzysta z 16 GB GDDR6, a szerokość szyny wynosi 256-bit, AMD podaje, że przepustowość pamięci wynosi 512 GB/s.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym modelu ma wynosić 300 watów.

AMD Radeon RX 6800XT został wyceniony na 649 dolarów, jest więc tańszy od swojego konkurenta o 50 dolarów. Czy faktycznie, będziemy mogli kupić go w tej cenie, dowiemy się 18 listopada, kiedy to karty te pojawią się na sklepowych pułkach.

AMD Radeon RX 6800

Drugi w kolejności został zaprezentowany Radeon RX 6800, który od modelu z postfiksem XT, różni się głównie. Niższą liczbą bloków obliczeniowych CU, jest ich 60. Składają się z 3840 procesorów strumieniowych, 240 jednostek teksturujących, oraz z 96 jednostek renderujących. Dodatkowo rdzeń ten został wyposażony w 60 jednostek Ray Accelerator, do obsługi obliczeń śledzenia promieni. Częstotliwość pracy rdzenia w trybie Game wynosi 1815 MHz a maksymalny Boost to 2105 MHz. Model ten wyposażony jest w 16 GB GDDR6 i szynę bitową – 256-bit. AMD pozycjonuje ten model powyżej poprzedniego flagowca Nvidii – GeForce RTX 2080 Ti, więc wydaje się naturalnym, że będzie on bezpośrednik konkurentem GeForce RTX 3070. Z tą różnicą, że będzie on oferował dwa razy tyle pamięci graficznej. Wyniki, jakie przedstawia AMD, są bardzo kuszące, ale na ich finalną weryfikację trzeba poczekać, aż recenzenci będą mieli prezentowane karty graficzne w rękach.

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za AMD Radeon RX 6800 to 579 dolarów, ale czy faktycznie taka będzie, sprawdzimy w dniu ich debiutu w sklepach 18 listopada.

AMD Radeon RX 6900XT

Ostatnim z zaprezentowanych modeli, jest najmocniejszy AMD Radeon w historii firmy. Model AMD Radeon RX 6900XT. Dysponuje on pełnym rdzeniem Navi 21 XTX, które składa się z 80 bloków obliczeniowych CU, tak samo wysoką częstotliwością pracy rdzenia GPU, jak model RX 6800XT oraz identycznym poborem prądu, czyli 300 Watów. Model ten ma rywalizować z najmocniejszą aktualnie kartą graficzną Nvidii – RTX 3090 i według tego, co zaprezentowała firma AMD na swoich slajdach, tak właśnie jest. W czterech z dziesięciu tytułów jest ona wyraźnie wydajniejsza, a w pozostałych remisuje lub minimalnie przegrywa.

Został on wyceniony na 999 dolarów, to bardzo kompetytywna cena, biorąc pod uwagę, że RTX 3090 kosztuje 1499 dolarów. Najmocniejszego Radeona na sklepowych półkach możemy spodziewać się 8 grudnia. Zapowiada więc się bardzo gorący okres przedświąteczny i miejmy nadzieję, że prezentowana wydajność dla wszystkich modeli AMD Radeon RX 6000 się potwierdzi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię