Strona głównaWiadomościProcesory AMD mogą zastąpić karty graficzne w wydobywaniu kryptowalut

Procesory AMD mogą zastąpić karty graficzne w wydobywaniu kryptowalut

Przelicznik opłacalności wydobycia przy wykorzystaniu samego procesora jest niższy, niż korzystając z karty. Można jednak na tym zarobić, a sam wkład pieniężny za CPU odzyskać w niespełna rok.

Cyfrowi górnicy nieco nadwyrężyli zdolności produkcyjne firm zajmujących się sprzedażą podzespołów do komputera. Ceny kości pamięci wzrosły tak bardzo, że RAM i karty graficzne osiągnęły zawrotne ceny. Przykładowo, kosztująca około 1200 zł karta GTX 1060 6 GB teraz jest wyceniona na minimum 1500-1600 zł. I nie zapowiada się na to, by standardowe ceny szybko wróciły do normy.

Producentom pewnie jest to na rękę, gdyż może i sprzedają mniej, ale dzięki podwyżkom na jednym produkcie zarabiają więcej. Ta sytuacja najbardziej odbija się na portfelach graczy, często zmuszając ich do zakupu słabszego modelu, mimo iż jeszcze kilka miesięcy temu za taką samą kwotę otrzymaliby lepszy sprzęt.

Jeśli myślicie, że to już koniec, to jesteście w błędzie. W niedalekiej przyszłości złożenie wydajnego komputera do gier może stać się jeszcze trudniejsze. Redakcja HardOCP dowiodła, że nie tylko karty graficzne mogą zostać zaprzęgnięte do kopania kryptowalut. Rolę procesora graficznego może przejąć CPU .

W tym przypadku sprawdzono na ile stać jeden z mocniejszych wariantów AMD Ryzen Threadripper 1950X. Odpowiedź jest zaskakująca, bo można na nim zarobić. 1950X w trakcie testów uzyskał 1483 Hash/s. Jest to dość dobry wynik biorąc pod uwagę osiągi górnicze pełnego zestawu z GTX 1080, który to mielił  w algorytmie CryptoNight z prędkością 2005 Hash/s. Co ciekawsze, procesor AMD zużywał mniej energii – 246W – pozwalając zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Po dokonaniu obliczeń okazało się, że w niecały rok można odzyskać pieniądze za zakup procesora, który aktualnie kosztuje w granicach 4000 zł. Porównując moc procesora i kart graficznych w ramach wydobycia, nie można zapominać o jednej istotnej rzeczy – Threadripper jest bardzo dobrze zoptymalizowany dzięki architekturze dopasowanej do algorytmów takich, jak CryptoNight. 32 MB Cache poziomu L3 jest w pełni używane przez 16 rdzeni, a to przyspiesza szybkość uderzania kilofem o cyfrową skałę.

Aby lepiej zobrazować potencjalne zarobki przy zastosowaniu 1950X, podano miesięczne wpływy przy wykorzystaniu platformy NiceHash. Nie są to kokosy, ale 90 dolarów po odliczeniu kosztów zużytej energii nie brzmi tak źle, prawda? Aczkolwiek ten system wydobycia ma swoje wady. Jest droższy, gdyż wymaga odpowiedniej płyty głównej, kości pamięci i lepszego systemu chłodzenia. Największe koszta tkwią w idei stworzenia platformy tylko do celów wydobycia kryptowalut. Jej ograniczeniem jest możliwość zainstalowania tylko jednego procesora.

Dlatego sam pomysł nie sprawdzi się wśród sympatyków górnictwa. Wygeneruje to zbyt wielkie wydatki, ale skorzystać mogą na tym gracze. Wspomina o tym przedstawiciel AMD w rozmowie z PCGamesn.

„W tym momencie warto spróbować wyjaśnić użytkownikom, jak mogą oni czerpać korzyści z wydobycia… Jeśli miałbyś złożyć wysokiej klasy komputer stacjonarny z zaawansowanym procesorem graficznym i nie chcesz wydobywać kryptowalut, tak naprawdę marnujesz pieniądze. Jeśli urządzenia po prostu siedzą i nic nie robią, to dlaczego nie zarobić na tym pieniędzy? – mówi AMD Technical Marketing Manager, Damien Triolet.

Jak byście się zapatrywali na gierczenie w dzień i wydobywanie w nocy na sprzęcie typowo gamingowym? To chyba ciekawy pomysł, by móc zarobić na nowe gry?       

Źródło: wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię