Strona głównaWiadomościRaport MUSO na temat światowego piractwa

Raport MUSO na temat światowego piractwa

MUSO, światowy autorytet w tematyce piractwa komputerowego donosi, że globalne piractwo wzrosło o 1,6% w ciągu minionego roku. Pirackie strony internetowe związane z muzyką, telewizją i filmem zostały odwiedzone 300,2 miliarda razy.

Globalne dane pokazują ponad 300 miliardów odwiedzin pirackich witryn internetowych w 2017 roku, co stanowi wzrost o 1,6% w stosunku do roku 2016.

Programy telewizyjne są najbardziej piraconym medium, strony o tej tematyce zostały odwiedzone 106,9 miliarda razy, następna w kolejności jest muzyka 73,9 i filmy 53,2 miliarda wizyt.

Głównym urządzeniem dostępowym do nielegalnych programów telewizyjnych i muzyki w minionym roku były telefony komórkowe stanowiące 87% wszystkich odwiedzin stron muzycznych i 52% odwiedzin stron telewizyjnych.

Strony internetowe do streamingu są najpopularniejszym miejscem dostępu do pirackich treści, chociaż piractwo filmowe oparte na torrentach wzrosło pod koniec roku.

Poniżej lista 10 państw, które oglądają najwięcej pirackich treści:

  1. USA 27,9 miliarda wizyt;
  2. Federacja Rosyjska 20,6 miliarda;
  3. Indie 17 miliardów
  4. Brazylia 12,7 miliarda
  5. Turcja 11,9 miliarda
  6. Japonia 10,6 miliarda
  7. Francja 10,5 miliarda
  8. Indonezja 10,4 miliarda
  9. Niemcy 10,2 miliarda
  10. Zjednoczone Królestwo 9 miliardów

Na liście nie ma Polski z czego możemy być dumni :).

Andy Chatterly dyrektor MUSO powiedział:

Istnieje przekonanie, że wzrost popularności takich usług jak Netflix i Spotify rozwiązało problem piractwa, ale teoria nie idzie w parze z praktyką. Dane MUSO sugerują, że piractwo jest jeszcze bardziej popularne niż było wcześniej. Dzięki danym pokazującym, że 53% wszystkich przypadków piractwa to odwiedziny nielicencjonowanych platform strumieniowania, stało się jasne, że strumieniowanie jest najpopularniejszym sposobem uzyskania dostępu do treści przez konsumentów, czy to za pośrednictwem legalnych czy też nielegalnych kanałów.

Trendy w piractwie telewizyjnym.

Dane ujawniły, że odwiedziny pirackich witryn zwierających treści telewizyjne wzrosły o 3,4% na całym świecie w porównaniu z rokiem 2016. Wraz z niedawnym rozpowszechnieniem usług subskrypcji wideo takich jak Netflix, można było oczekiwać spadku popytu na treści nielicencjonowane, ale tak nie jest. Zdecydowana większość wizyt została przeprowadzona za pośrednictwem stron internetowych (96,1%), a dostęp przy użyciu urządzeń mobilnych wzrósł do 51,9% wyprzedzając tym samym komputery. Piractwo telewizyjne oparte na torrentach odrodziło się pod koniec zeszłego roku, ale nadal stanowiło tylko pięć procent całego piractwa telewizyjnego.

Trendy w piractwie filmowym.

Korzystanie z witryn pirackich w celu uzyskania dostępu do filmów zmniejszyło się o 2,3% w 2017. Użytkownicy ponownie polegali głównie na witrynach z transmisją strumieniową w Internecie, co stanowiło 32,4 miliarda odwiedzin. Strony z torrentami odwiedzane były „zaledwie” 10,1 miliarda razy. Pomimo zmniejszenia ogólnej liczby odwiedzin witrynach zajmujących się piractwem filmowym, zwiększyła się liczba wizyt przy użyciu urządzeń mobilnych wyprzedzając dostęp z komputerów. Biorąc pod uwagę stale rosnące wykorzystanie urządzeń mobilnych do piractwa można spodziewać się, że ich udział procentowy będzie nadal rosnąć w kolejnych latach.

Co zaskakujące piractwo filmowe z wykorzystaniem torrentów również podniosło się globalnie pod koniec 2017 roku. Może to być wynikiem frustracji użytkowników, gdy ich ulubione witryny z transmisją strumieniową były zamykane lub blokowane. Piractwo związane z torrentami stanowiło zaledwie 20% całego piractwa filmowego.

Trendy w piractwie muzycznym.

Dostęp do pirackiej muzyki znacznie wzrósł w 2017 roku, uzyskując wynik 73,9 miliarda odwiedzin, co stanowiło wzrost o 14,7% w porównaniu z rokiem 2016. Co ciekawe, piractwo strumieniowe muzyki spadło w drugiej połowie roku o 33,6% w porównaniu z pierwszą połową roku. Jest to prawdopodobnie związane z zamknięciem kilku popularnych stron umożliwiających rip-streaming. Strumieniowanie muzyki było trzecią najbardziej popularną metodą dostępu do pirackich treści muzycznych i stanowiło 15,7 miliarda odwiedzin w ciągu roku.

W tej kategorii dostęp za pomocą urządzeń mobilnych również przewyższył dostęp z komputerów stanowiły zaledwie 12,87% urządzeń, urządzenia mobilne osiągnęły wyniki 87,13%.

Według nas raport MUSO jest niepełny, ponieważ nie odnosi się w żadnej sposób do piractwa gier i oprogramowania. Zatem podyskutujmy, tak szczerze, piracicie jeszcze jakieś gry czy jednak wystarczają Wam darmowe gry rozdawane niemal każdego dnia oraz mega wyprzedaże na platformach Steam, Origin czy GOG? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: muso

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię