Strona głównaWiadomościHardwareRTX 3080 ma zapewnić 100FPS przy rozdzielczości 4K

RTX 3080 ma zapewnić 100FPS przy rozdzielczości 4K

Nvidia zapewnia, że RTX 3080, ma dać graczom dwukrotnie więcej mocy niż karta RTX 2080. Nie ujawniono jednak dokładniejszych szczegółów.

Teraz wygląda na to, że Nvidia zaczęła prezentować różnego rodzaju dema, prezentujące wydajność nowej karty w akcji. Prezentują one bardzo pozytywny obraz – karty, która potrafi “wyciągnąć” co najmniej 100 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K, oczywiście z maksymalnymi ustawieniami.

Zobacz: Premiera kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3090 i 3080

Nvidia zapewnia, że ciągle analizuje wymagania co do zapotrzebowania na pamięć w najnowszych grach i rozmawia z twórcami gier na temat ich oczekiwań dla aktualnych i przyszłych gier. Celem stworzenia 3080 jest wysoka wydajność przy rozdzielczości 4K z maksymalnymi ustawieniami – i wszystko to za najbardziej atrakcyjną z możliwych cenę.

Jednym z takich dem, pokazujących możliwości nowych karta Nvidii, jest demo Doom Eternal. Widać w nim wyraźnie, że ilość klatek sięga niekiedy 150.

Podobny poziom można uzyskać w innych grach AAA. Gracze mogą więc spodziewać się stałej ilości klatek przy wspomnianej rozdzielczości – od 60 do ponad 100. Przedstawiciele firmy wymieniają między innymi Shadow of the Tomb Raider, Assassin’s Creed Odyssey, Metro Exodus, Wolfenstein Youngblood, Gears of War 5, Borderlands 3 oraz Red Dead Redemption 2. W przypadku każej z tych gier mówimy oczywiście o wyniku osiągniętym przy włączonym ray-tracingu.

Przewagą nowej generacji nad starą, ma być też, według przedstawicieli Nvidii, lepsza optymalizacja z wykorzystaniem ray-tracingu. To coś, co było ogromną bolączką poprzedniej rodziny kart. 

Oprócz możliwości uruchamiania gier z wyższą ilością klatek, najnowsze RTX-y powinny być też lepsze w radzeniu sobie z monitorami obsługującymi 144 i więcej FPS. Gry takie jak Doom Eternal powinny mieć stałe 144 FPS, natomiast bardziej wymagające – jak na przykład Borderlands 3 – łatwiej utrzymają stałe 60 FPS. Taka wydajność powinna dać też przewagę w esporcie.

Aby utrzymać cenę nowej karty na rozsądnym poziomie, Nvidia poświęciła jednak kilka kwestii, jak na przykład RAM. Karta kosztująca 699 dolarów będzie miała “zaledwie” 10 GB pamięci, ale i tak będzie to GDDR6X, która pozwala na lepsze wyniki.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię