Advertisement
Strona głównaWiadomościRosja stworzyła własny Internet. Przeprowadzono pierwsze testy

Rosja stworzyła własny Internet. Przeprowadzono pierwsze testy

Rosja w tym tygodniu przeprowadziła testy własnego internetu o nazwie Runet. Sprawdzano między innymi stabilność sieci i reakcje operatorów komórkowych. Po co Rosji osobny internet? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Prace nad rosyjskim internetem Runet trwały od kilku miesięcy. Dokładnie 23 grudnia przeprowadzono pierwsze testy, tzw. program pilotażowy. Nadrzędnym celem było sprawdzenie stabilności sieci, w tym reakcję operatorów komórkowych, a także ryzyka związane z Internetem Rzeczy, czyli coraz większą liczbą urządzeń podłączonych do sieci. Aleksiej Sokołow – szef rosyjskiego Ministerstwa Łączność przyznał, że testy wypadły pomyślnie i sieć jest w stanie utrzymać swoją integralność.

Zobacz: 2 lata więzienia za nazwę WiFi? Być może, jeśli nazwiesz ją “Lucyfer”

W tym miejscu możecie się zastanawiać – po co Rosji osobny internet? Odpowiedzi jest przynajmniej kilka. Po pierwsze, w listopadzie tego roku w największym państwie świata wprowadzono nowe prawo, które – w razie wykrycia zagrożenia – pozwala na blokowanie treści zarówno z kraju, jak i spoza jego granic. Między innymi dlatego powstał pomysł stworzenia osobnego, własnego Internetu, aby tych zagrożeń uniknąć. To oczywiście ta oficjalna wersja. Nieoficjalnie krytycy pomysłu wskazują na ryzyko cenzurowania treści, w tym do walki z opozycją polityczną.

Prawdopodobnie inicjatywa będzie na tym etapie trudna do powstrzymania, więc wkrótce Rosjanie mogą otrzymać dostęp do Runetu, czyli ich własnego internetu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię