Strona głównaWiadomościSamsung, Micron i SK Hynix pozwane za zmowę cenową na rynku pamięci...

Samsung, Micron i SK Hynix pozwane za zmowę cenową na rynku pamięci DRAM

Każdy, kto między 2016 a 2017 rokiem kupił urządzeniem z pamięciami DRAM, może dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko firmom Samsung, SK Hynix oraz Micron. Będą one musiały udowodnić, że celowo nie ograniczały produkcji, aby podnieść ceny.

Pozew został wniesiony w Sądzie Okręgowym USA dla Północnego Dystryktu stanu Kalifornia przez firmę prawniczą Hagens Berman. Działa ona w imieniu wszystkich użytkowników, którzy między 1 lipca 2016 roku, a 1 lutym 2017 roku zakupili smartfony lub inne urządzenia komputerowe z pamięciami DRAM.

Firma Hagens Berman przeprowadziła własne śledztwo, z którego wynika, że Samsung, SK Hynix i Micron – marki odpowiadające za 96 procent światowych dostaw pamięci DRAM – celowo ograniczały produkcję, aby podwyższyć ceny. Sytuacja miała się zmienić dopiero w 2017 roku, gdy chiński rząd ruszył z oficjalnym dochodzeniem w tej sprawie. Według prawników zapotrzebowanie na pamięci DRAM wzrosło w 2017 roku aż o 77 procent. Niewystarczająca podaż sprawiła, że ceny poszybowały o 47 procent w górę, najwięcej w historii tego rynku. W rezultacie firmy produkujące pamięci DRAM podwoiły swoje zyski.

– Odkryliśmy, że na rynku pamięci DRAM mamy do czynienia z klasyczną zmową cenową, w której kilka firm kontrolujących światowe dostawy dogaduje się między sobą. Zamiast grać uczciwie firmy Samsung, Micron i SK Hynix postanowiły wycisnąć z rynku jak najwięcej zysków – skomentował sprawę Steve Berman, partner zarządzający w Hagens Berman.

Nie jest to pierwsza tego typu sprawa w historii firmy prawniczej Hagens Berman. Już w 2006 roku mieli do czynienia z podobnym pozwem, skierowanym przeciwko 18 producentom pamięci DRAM. Poza tym prawnicy weszli na drogę sądową przeciwko Apple, Facebookowi, Tesli, BMW i wielu innym znanym markom i to tylko w tym roku! Wobec tego trudno traktować ich poważnie, co nie oznacza, że nie mogą mieć racji. Czas pokaże.

Źródło: TechSpot

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię