Strona głównaPoradnikiGryScalaCube – jak łatwo i szybko postawić swój własny serwer do gier?

ScalaCube – jak łatwo i szybko postawić swój własny serwer do gier?

Stworzenie własnego serwera do Minecrafta czy Rusta nigdy nie było tak proste. W dzisiejszym artykule przeprowadzamy Was przez proces tworzenia i instalacji swojego serwera w ScalaCube.

Komfort własnego serwera

Kilka miesięcy temu poświęciliśmy cały tekst na wytłumaczenie zalet posiadania własnego serwera. Chwilę później przedstawiliśmy również listę tytułów stworzonych do modyfikacji i ogrywania na własnych warunkach. Nasi stali czytelnicy z tematem serwerów dedykowanych OVHcloud są więc doskonale zaznajomieni.

Dzisiaj postanowiliśmy jednak odbiec nieco od standardowego tematu i skupić się na współpracy pomiędzy OVHcloud a ScalaCube. Estońska firma postanowiła oprzeć swoją usługę hostingu serwerów do gier za pomocą przeglądarki internetowej o serwery OVHcloud. ScalaCube pozornie skomplikowany proces hostingu upraszcza do kilku kliknięć i podjęcia paru zrozumiałych decyzji.

Szybka instalacja i łatwe zarządzanie

Do dzisiaj pamiętam, kiedy w gimnazjum razem z grupą znajomych postawiliśmy serwer Minecrafta. Wyłożyliśmy część swojego kieszonkowego na własny świat, który modyfikowaliśmy według naszego uznania. Pod ziemią ciągnęły się tunele kopalni, a na powierzchni zdobyte surowce przeradzały się w różnego rodzaju kolorowe budowle. Techniczna strona serwera była jednak zrozumiała wyłącznie dla jednej osoby z naszej grupy. Kiedy tylko coś szło nie tak, serwer się wyłączał albo nie mogliśmy się zalogować, wszyscy zaczynali panikować i wydzwaniać do tej jednej, obeznanej w temacie osoby.

ScalaCube

Największe wrażenie w ScalaCube robi więc na mnie fakt, jak prosty jest cały proces tworzenia własnego serwera. Na przejrzystej i kolorowej stronie odnalazłem się w ciągu kilkunastu sekund. Poznałem podstawowe funkcje każdego serwera, wybrałem grę, która mnie interesowała spośród rekomendowanych Arka, Minecrafta, Rusta oraz Hytale i przeszedłem do modyfikacji.

Na początku wystarczy jedynie wybrać swoją wersję gry oraz lokalizację. W procesie tworzenia serwera najważniejszą decyzją jest w rezultacie wybór planu. Poszczególne opcje różnią się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim liczbą osób, jaka maksymalnie może być zalogowana w jednym momencie. Wybór planu dyktują więc przede wszystkim nasze potrzeby.

Po wykupienia serwera szybko okazuje się, że zarządzanie nim jest równie proste. Zyskujecie dostęp do obsługiwanego poprzez przeglądarkę internetową panelu administracyjnego. Tam możecie podejrzeć status swojego serwera, wprowadzać komendy, żeby modyfikować wykreowany na serwerze świat albo nadawać role członkom serwera. Panel zawiera również kilka poradników do instalacji pluginów, modów czy zmiany poziomu trudności i seeda naszego świata.

Dla osób mających jakiekolwiek wątpliwości w kwestii zakładania serwera lub jego zarządzania pomocą służy dostępna 24/7 obsługa klienta. Ponadto, na kanale YouTube ScalaCube pojawił się krótki film, w którym autor przechodzi przez proces dzierżawienia serwera i najważniejsze funkcje panelu administracyjnego.

Bezpieczeństwo i wyjątkowe zalety ScalaCube

Bardzo dużym plusem ScalaCube jest fakt, że całość oparta jest o serwery OVHcloud. Jakość, bezpieczeństwo i niezawodność, jaką oferuje OVHcloud można więc w dużym stopniu odnieść do naszych światów w Rust czy Mincrafcie tworzonych za pomocą ich estońskiego partnera. Dlatego z taką pewnością ScalaCube na swojej głównej stronie informuje, że serwery będą stabilne i dostępne przez 99,9% czasu.

ScalaCube

Ważnym elementem ScalaCube dla bardziej doświadczonych administratorów jest również możliwość wzbogacenia swojego serwera o SSD. Chociaż można oczywiście pozostać przy standardowym HDD, SSD gwarantuje dostęp do zawartości naszego serwera nawet 10 razy szybciej. Najbardziej odczują to osoby, które regularnie modyfikują ustawienia swojego serwera i często wprowadzają do niego nowe zmienne. Użytkowanie dzięki SSD będzie dużo sprawniejsze i oszczędzi Wam mnóstwo czasu.

Ostatni szał na Rusta wzbudził spore zainteresowanie serwerami wśród gamingowej społeczności. Rekord liczby graczy online na Steamie wynosi grubo ponad 200 tysięcy, a na Twitchu codziennie content z popularnego survivala oglądają setki tysięcy osób. Wiele z nich zaczęło zastanawiać się, jak samemu zacząć przygodę z Rustem i czy sami mogą stworzyć serwer, jaki niedawno postawiło OfflineTV. Okazuje się, że dzięki ScalaCube i OVHcloud jest to prosty i szybki proces, który błyskawicznie przeprowadzi Was przez wszelkie formalności i już po kilku minutach pozwoli cieszyć się własnym światem, nad którym macie pełną kontrolę.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię