test
Strona głównaWiadomościSkrzynki łamią prawo hazardowe. Twórcy gier muszą je usunąć!

Skrzynki łamią prawo hazardowe. Twórcy gier muszą je usunąć!

FIFA 18, Overwatch czy też Counter-Strike: Global Offensive to tylko kilka gier, w których będą musiały zniknąć skrzynki, paczki i wszelkiego rodzaju pakiety z losowymi elementami do gry. Belgia uznała, że są one niezgodne z ich prawem hazardowym.

Sytuacja jest poważna. Belgijski minister sprawiedliwości – Koen Greens – ogłosił, że skrzynki i wszelkiej maści paczki z losową zawartością są niezgodne z prawem i muszą zostać usunięte. Wymienił między innymi takie produkcje jak: FIFA 18, CS:GO oraz Overwatch. Jeśli twórcy nie usuną skrzynek z tych gier, to grozi im kara finansowa w wysokości nawet 800 tys. euro, a nawet oglądanie świata zza krat.

Wszystko zaczęło się od Battlefronta II. Agresywny system mikropłatności sprawił, że temat skrzynek trafił do tzw. mainstreamu. Zainteresowali się nim politycy, w tym Belgowie, którzy już wcześniej żądali stanowczych działań od Unii Europejskiej. Na razie nic z tego nie wyszło, ale Belgowie postanowili sprawdzić, czy skrzynki nie łamią ich wewnętrznego prawa. W tym celu przebadano dwie kwestie: czy zakup może prowadzić do zysku lub starty oraz czy „zakład” zależy od szczęścia czy umiejętności graczy. Szybko okazało się, że gry podpadają pod prawo hazardowe i w związku z tym powinny być zakazane.

Belgia to już kolejny kraj, który zajął się tym tematem. Wcześniej Holendrzy stwierdzili, że otwieranie skrzynek w FIFA 18, Dota 2, PUBG czy też Rocket League to nic innego jak hazard, który przypomina maszyny w stylu jednorękich bandytów. Gracze mogą wylosować przedmioty, które mają realną wartość i które można sprzedać. Holendrzy dali twórcom gier czas do 20. czerwca na usunięcie systemu skrzynek i paczek.

Na drugim biegunie mamy Stany Zjednoczone, które uznały, że otwieranie skrzynek w grach nie jest hazardem. Pomimo tego wiele stanów, np. Hawaje i Waszyngton, zamierza przyjrzeć się sprawie i opracować własne prawo. Co ciekawe, Belgia na razie nie wyznaczyła terminu, do którego twórcy gier muszą usunąć skrzynki ze swoich produkcji. Warto też przypomnieć, że tematem mikropłatności zajął się również polski rząd. Wkrótce także w Kraju nad Wisłą skrzynki mogą być zakazane.

Źródło: TechSpot

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię