Strona głównaWiadomościAkcesoriaJakie modele telewizorów Sony na 2020 w pełni obsłużą next-geny?

Jakie modele telewizorów Sony na 2020 w pełni obsłużą next-geny?

HDMI 2.1 to standard, który oficjalnie został zaprezentowany ponad 2 lata temu, ale do tej pory różnie bywało z jego stosowaniem przez producentów telewizorów. A dla graczy ma on znaczenie niebagatelne, bo wiele wskazuje na to, że next-geny będą go wymagały. 

Według doniesień portalu FlatpanelsHD, rok 2020 nie będzie pod tym względem stanowił wielkiego wyjątku i HDMI 2.1 pojawi się tylko w wybranych modelach telewizorów. Przynajmniej jeśli chodzi o jego pełną specyfikację – bo część funkcji będzie można spotkać w telewizorach z portami HDMI 2.0. Tak będzie między innymi w przypadku modeli oferowanych przez koncern Sony.

Dlaczego panuje takie zamieszanie z HDMI 2.1 z punktu widzenia next-genów? Jedną z funkcji portu 2.1 będzie przepustowość sygnału w 4K i 120 FPS, a w przypadku rozdzielczości 8K – do 60 FPS. Ponadto zaoferuje tzw. Variable Refresh Rate, podobny do AMD FreeSYnc lub Nvidia G-Sync, dostosowujący odświeżanie by zachować płynność i jakość obrazu. Inną nowością jest Enhanced Audio Return Channel, który uprości połączenie zestawu audio z telewizorem i pozwoli wykorzystać jeden kabel między wzmacniaczem i telewizorem. Auto Low Latency Mode to tryb automatycznego wykrywania konsol i obniżyć tym samym opóźnienia. 

Tylko, że… większość powyższych funkcje otrzymacie już z HDMI 2.0. Wersja 2.1 (a co za tym idzie odpowiedni kabel) jest Wam potrzebna jeśli zależy Wam na obrazie 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Do całej reszty “wystarczy” Wam kabel oznaczony jako HDMI 2.0.

Jeśli chodzi o wspomniane telewizory Sony, to pełne HDMI 2.1, wraz ze wspomnianymi funkcjami, obsługiwać mają modele LCD 8K ZG9, 8K ZH8 (te dwa także wyświetlą obraz 8K w 60Hz) oraz model XH90. Inne, zapowiadane na ten rok telewizory japońskiego producenta, takie jak XH95 czy A8, obsłużą jedynie EARC.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię