Strona głównaWiadomościHardwareZ taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia przez kilka ostatnich lat. PC-ty...

Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia przez kilka ostatnich lat. PC-ty mają się dobrze

Firma analityczna Gartner opublikowała raport nt. sprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2018 roku. Wygląda na to, że rynek w końcu się ustabilizował, a nawet zaliczył delikatny wzrost. Mogłoby być jeszcze lepiej, ale zawiniły problemy Intela.

W trzecim kwartale 2018 roku na całym świecie dostarczono w sumie 67,2 mln komputerów. To wynik o 0,1% lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niby wzrost niewielki, ale jednak jest i to już drugi kwartał z rzędu. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia przez kilka ostatnich lat, więc jest to niezwykle ważne dla całego rynku. Sytuacja mogłaby być jeszcze lepsza, ale wzrost został zahamowany przez problemy Intela. Dlatego też analitycy spodziewają się trochę gorszego wyniku w czwartym kwartale tego roku.

Światowym liderem jest Lenovo, które w tym czasie dostarczyło 15,889 mln komputerów i tym samym ma aż 23,6% udziałów w całym rynku. Kolejne miejsce, z niewielką stratą, przypadło HP z wynikiem 14,629 mln i 21,8% udziałów. Trzecim wielkim tego segmentu jest Dell z wynikiem 10,737 mln, co przekłada się na udziały na poziomie 16%. Kolejne firmy – Apple, Acer i Asus – nie przekroczyły pułapu 5 mln sprzedanych urządzeń.

Rynek rozwija się przede wszystkim dzięki zamówieniom z segmentu korporacyjnego. Analitycy przewidują, że firmy przynajmniej do 2020 roku będą systematycznie wymieniać komputery na nowsze urządzenia z systemem Windows 10.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię