Strona głównaGryAktualnościTechland nie będzie wydawał już gier

Techland nie będzie wydawał już gier

Polski wydawca i deweloper Techland zdecydował o zakończeniu działalności związanej z dystrybucją zagranicznych gier na rynku polskim. Teraz firma skupi się wyłącznie na produkcji gier.

Co więcej Techland może zrezygnować również z wydawania gier własnego studia. Według zapewnień właściciela firmy Pawła Marchewki firma nie ma problemów finansowych, a zmiany związane są z niską opłacalnością dystrybucji gier na rynku polskim. Techland zajmował się publikowaniem własnych gier od początku działalności. W 2014 roku firma zajęła się również dystrybucją gier innych wydawców. Tegoroczna lista wydań została już zamknięta.

Techland nie ma obecnie w planach wydania żadnych nowych tytułów poza tymi, które już trafiły w tym roku na rynek, czyli Dirt Rally 2.0 oraz Metro Exodus, którego recenzję przeczytacie w naszym serwisie. W tegorocznych planach nie został uwzględniony nawet Dying Light 2, czyli produkcja własna studia deweloperskiego Techland. To może oznaczać, że dystrybucją zajmie się Warner Bros, który będzie dystrybuował grę w innych krajach.

Zmiany wpłyną również na strukturę filmy. Według informacji zdobytych przez serwis graczpospolita wielu z pracowników poszukuje nowej pracy, ze względu na kończące się umowy z firmą. Techland prowadzi obecnie rekrutację wyłącznie na stanowiska deweloperskie. Paweł Marchewka potwierdził, że firma zajmuje się wygaszaniem oddziału odpowiedzialnego za pudełkową dystrybucje gier. Ta działalność nie jest głównym celem koncernu. Obecnie wszystkie siły będą skupione na produkcji wysokobudżetowych gier AAA. Aktualnie trwają prace nad dwoma tytułami: Dying Light oraz innym jeszcze niezapowiedzianym. Według właściciela zmiany te nie będą miały przełożenia na proces produkcji gier.

Zobacz: GOG startuje z usługą GOG Direct to Account umożliwiającą kupowanie gier u zewnętrznych sprzedawców

Pełną wypowiedź Pawła Marchewki na temat zmian możecie przeczytać poniżej:

    Po wielomiesięcznej analizie rynku rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa, który potrwa do końca roku 2019. Dotyczy to wyłącznie dystrybucji pudełkowych gier 3rd party na terytorium Polski. Od wielu lat lokalna dystrybucja pudełkowa nie stanowiła strategicznego obszaru działalności firmy, którym jest tworzenie najlepszych gier akcji AAA z otwartym światem.

Te zmiany nie mają żadnego wpływu na nasze globalne plany wydawnicze oraz proces produkcji dwóch gier AAA, w tym Dying Light 2. Nasza firma konsekwentnie rozwija się, tworząc kolejne fantastyczne gry. Sprzedaż Dying Light nie tylko nie słabnie, ale w ostatnim roku była wyższa niż w poprzednim. Dying Light dociera do kolejnych grup graczy, którzy zadowoleni polecają go innym. To wszystko nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Motywuje także do pracy nad tym, aby Dying Light 2 był najlepszą grą, jaką stworzyliśmy do tej pory.

Dołożyłem osobistych starań, aby zadbać o interesy i zawodową przyszłość członków zespołu wydawnictwa polskiego, którzy kończą współpracę z Techlandem. Zaproponowane pakiety (również finansowe) znacznie wykraczają ponad standard rynkowy i obowiązujące prawo. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi za lata wartościowej pracy.

Do oświadczenia dodała również swój komentarz Anna Łada-Grodzicka, Communication Team Manager podkreślając, że kondycja firmy jest bardzo dobra. Techland obecnie zatrudnia 400 osób i rekrutuje kolejnych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię