Strona głównaWiadomościTym razem strzelaninom w Stanach winny jest Steam

Tym razem strzelaninom w Stanach winny jest Steam

Nastolatek z Północnej Wirginii został oskarżony o zastrzelenie rodziców swojej dziewczyny w grudniu zeszłego roku, po tym jak odkryli jego ekstremistyczne poglądy. Wcześniej swoją bezpieczną przystań znalazł na platformie Steam.

Strona profilu Nicholasa Giampy na Steamie przedstawia go, jako nazistę, z symbolem SS oraz cytatem „Socjalizm narodowy zwycięży”:

Ale jak się okazuje to nie jedyny przypadek tak tego typu zachowań na Steam. Giampa ma w aplikacji ponad 300 znajomych, w tym także wielu szczycących się podobnymi poglądami.

Serwis HuffPost zidentyfikował na Steam tysiące kont i grup użytkowników, którzy twierdzą, że są nazistami, popierają szkolne strzelaniny i przemoc na tle rasowym. Wielu z tych użytkowników jest prawdopodobnie trollami, które dodatkowo nie mają pojęcia o historii. Ale prawdziwi ekstremiści często również zachowują się w sposób prześmiewczy, aby zmylić ludzi i nie zostać oskarżonym. Niektórzy ludzie w tym Giampa wydają się traktować to śmiertelnie poważnie.

Zwykli użytkownicy, którzy tylko kupują i grają za pośrednictwem platformy raczej nie będą mieli okazji zobaczyć tego typu profili. Jednak jeżeli ktoś zainteresuje się tematem bez najmniejszego problemu znajdzie grupy i linki kierujące go do „brutalnych memów dla pedałów” czy grup „KILL ALL THE JEWS” oraz „Jak strzelać w szkole”. Możemy również bez problemu trafić na profile wychwalające sprawców szkolnych strzelanin takich jak Nikolas Cruz, który zabił 17 osób w liceum na Florydzie w lutym.

Wpisanie w Steamową wyszukiwarkę słów i wyrażeń jak “Nazis”, “Jews” lub “school shooting” da nam tysiące wyników. Samo Valve wydaje się nic z tego nie robić. Wiele z tych grup ma niewielu subskrybentów, co może oznaczać, że zostały stworzone tylko dla atencji. Inne grupy przyciągają setki członków i niektórzy z nich traktują to całkiem poważnie.

Giampa był jednym z czołowych użytkowników jednej z takich grup aż do momentu gdy został aresztowany w grudniu. W tym czasie serwis HuffPost odnalazł konto na Twitterze powiązane z Giampą, które dało obraz dziecka uwielbiającego Hitlera, nienawidzącego innych ras i wzywającego do nienawiści rasowej.

Co ciekawe jeden ze Steamowych przyjaciół Giampa, powiedział, że odbierał go jako zwykłego gracza, który nie sygnalizował, że poglądy polityczne przełożą się na prawdziwą przemoc.

Jego poglądy polityczne mogły być kontrowersyjne i dziwaczne, ale szczerze mówiąc wydawał się być dobrym dzieckiem. Nigdy nie znałem go w realu, ale często rozmawialiśmy w Internecie, zwykle niszczył czat grupowy. Ja i kilka osób rozmawialiśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, co zrobił. Większość użytkowników zakłada, że osoby z takimi profilami jak Giampa to zwykłe trolle.

W ostatnim tygodniu Donald Trump spotkał się z przedstawicielami rynku gier, aby omówić kwestie przemocy gier i ich wpływu na umysły młodych użytkowników, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Jego kampania przeciwko grom wideo opiera się na łatwej i naukowo niepotwierdzonej teorii obwiniana ich za nakłanianie do przemocy.

Jak zauważa Entertainment Software Association:

Gry wideo w oczywisty sposób nie są problemem, rozrywka jest dystrybuowana i konsumowana na całym świecie, ale Stany Zjednoczone mają wykładniczy wyższy poziom przestępstw jakikolwiek inny naród.

Tego typu społeczności jak te na platformie Steam, rzadko zajmują się rozmowami na temat gier czy przemocy. Valve wiele miesięcy nie odpowiadało na pytania dziennikarzy dotyczące problemu ekstremizmu na platformie. Wygląda na to, że reagują tylko w przypadku dużej liczby zgłoszeń a nie starają się samodzielnie rozwiązać problemu. Inne platformy społecznościowe też borykały się z tego typu problemami jednak ugięły się pod naciskiem społeczności i je rozwiązały.

Pocieszający jest fakt, że tym razem ktoś staną w obronie gier.

Źródło: huffingtonpost

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię