Strona głównaWiadomościHardwareVerbatim wprowadzi jednorazowe dyski SSD

Verbatim wprowadzi jednorazowe dyski SSD

Nieco starsi gracze z pewnością kojarzą firmę Verbatim, która zajmuje się produkcją m.in. dysków CD-R i DVD-R. Teraz producent wpadł na pomysł wypuszczenia na rynek dysków SSD-R, które pozwolą na jednokrotne zapisanie danych.

Nośniki optyczne ze względu na swoją pojemność praktycznie odeszły już w zapomnienie. Sam chociaż swego czasu zaopatrzyłem się w przenośną nagrywarkę DVD. Ostatni raz z urządzenia korzystałem w zeszłym roku przy okazji wypalania składanki muzycznej do samochodu. Nic więc dziwnego, że producenci nośników pamięci kombinują jak nie odejść w zapomnienie i dostosować się do dzisiejszych standardów.

Zobacz: Square Enix sprzedaje studia by sfinansować prace nad NFT i blockchain

Verbatim wpadł na pomysł sprzedaży szybkich dysków z pamięcią flash jednokrotnego zapisu, które byłby bardziej pojemnym oraz szybszym odpowiednikiem płyt DVD-R i CD-R. Producent wprowadza do oferty dyski, które po zapisaniu przechowują dane do 10 lat. Nie ma możliwości modyfikacji czy usunięcia danych z nośnika.

Urządzenie jest wyposażone w USB 3.2 Gen 1, czyli USB 3.0 o przepustowości 5 Gbps, zapisie sekwencyjnym na poziomie 180 MB/s i odczycie 540 MB/s. Pojemność nośnika to 128 GB. Dzięki zastosowanemu kontrolerowi dane można będzie zapisać tylko raz. Dysk ma działać na systemach Windows 10 oraz Windows 11, chociaż dzięki systemowi plików exFAT nie powinno być problemów z działaniem na macOS czy Androidzie.

A na co to komu?

Na razie nie wiadomo kiedy sprzęt miałby pojawić się w sklepach. Nie jest znana również cena urządzenia. Na koniec pozostaje jedno ważne pytanie: PO CO TO? Produkcja takich nośników to nic innego jak generowanie dodatkowych śmieci elektronicznych. Zdecydowanie lepiej pozostać przy standardowych dyskach SSD czy HDD, które umożliwiają wielokrotny zapis i kasowanie danych. Ewentualnie tego typu dyski mogą się sprawdzić jako nośnik dla plików instalacyjnych systemu operacyjnego czy aplikacji. Z drugiej strony pliki można pobrać z sieci a w razie potrzeby zrzucić na dysk wielokrotnego zapisu.

Chyba, że Wy widzicie jakieś sensowne zastosowanie takiego rozwiązania? Dajcie znać w komentarzach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię