Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareW 2029 roku procesory w litografii 1,4 nm? Ambitne plany Intela

W 2029 roku procesory w litografii 1,4 nm? Ambitne plany Intela

Intel ma bardzo ambitne plany. Chociaż Niebiescy od kilku już lat walczą z litografią 10 nm, to nie zamierzają się poddawać i myślą już, co zrobić w kolejnych latach. Do 2029 roku firma chce wprowadzić układy w procesie technologicznym 1,4 nm.

Biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu mieliśmy procesory w litografii 90 czy 45 nm, dojście do poziomu 10, a nawet 7 nm należy uznać za spory sukces. Rzecz w tym, że powoli zbliżamy się do kresu możliwości krzemu. Jednak Intel nie zamierza się poddawać i ma już plany na najbliższe 10 lat. Bardzo ambitne plany, które mają się zakończyć na wprowadzeniu procesu technologicznego 1,4 nm.

Zobacz: Problemy Intela z procesorami zostaną rozwiązane przez Samsunga?

Plany Niebieskich zostały ujawnione przy okazji IEDM, czyli International Electron Devices Meeting. Już w tym roku Intel wprowadził na rynek pierwsze układy w litografii 10 nm. W 2021 roku na sklepowych półkach mają zagościć modele 7 nm, a w 2023 już 5 nm. Kolejne zmiany planowane są równo co 2 lata. To oznacza wprowadzenie litografii 3 nm w 2025 roku oraz 2 nm w 2027 roku.

Intel CPU plany

Zobacz: Intel ma problemy z kartami Xe? Premiera może się opóźnić nawet o 2 lata

Pewnego rodzaju szaleństwem wydają się plany na 2029 rok. Dokładnie za 10 lat mamy dysponować procesorami wyprodukowanym w litografii 1,4 nm. Jeśli nie wiecie, jak niewielki jest to proces technologicznym, to musicie wiedzieć, że to zaledwie 12 atomów krzemu umieszczonych obok siebie. Brzmi kosmicznie, ale to właśnie planuje Intel. Czy się uda? Co do tego można mieć spore wątpliwości. W końcu 14 nm było z nami przez wiele lat.

Ciekawe, co w tym samym czasie planuje AMD, które już teraz jest na litografii 7 nm, czyli wyprzedza Intela o 2 lata.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. Odlecieli tak samo jak z tym, że ich Intele są lepsze i wydajniejsze od każdego Ryzena. Może potrzebny lekarz ? Plany planami a życie sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię