Strona głównaWiadomościOprogramowanieWasze ulubione gry na Linuxie lub macOS-ie? Znamy na to sposób

Wasze ulubione gry na Linuxie lub macOS-ie? Znamy na to sposób

Linux i macOS to systemy operacyjne, które cechuje mnóstwo zalet, takich jak wydajność czy stabilność i niezawodność, natomiast oba mają jedną, zasadniczą wadę, która doskwiera głównie graczom.

Mianowicie, nie uruchomimy na nich wielu popularnych gier, a jeśli już to się to uda, to wrażenia z rozgrywki będą dalekie od oczekiwanych. Ale ten problem może właśnie stać się nieaktualnym, dzięki najnowszej wersji programu Wine.

Wine to oprogramowanie tworzone od ponad 20 lat z myślą o tych, którzy mimo korzystania na co dzień z Linuxa lub macOSa, czasem stają przed koniecznością uruchomienia czegoś windowsowego. Aplikacja pozwala uruchamiać popularne narzędzia, programy biurowe oraz… coraz większą liczbę gier, wśród których znajdziemy między innymi bijącego rekordy popularności Wiedźmina 3, jak również PREY czy StarCraft II. Oprogramowanie Wine jest darmowe, a wraz z wypuszczoną niedawno wersją 4.0 zyskało nowe możliwości.

Zobacz: Steam prezentuje Proton – gry z Windowsa uruchomisz na Linuksie

Lista zmian w nowej wersji jest bardzo długa, ale dla graczy liczyć się będą przede wszystkim kilka. Między innymi kompatybilność z Direct3D 12, która według zapewnień twórców pozwala na większą stabilność i wydajność w nowszych tytułach. Ponad to zapewniono obsługę dla najnowszej wersji API Vulkan, czyli następcy OpenGL, z którego korzystają takie gry jak Mad Max, DOTA 2 czy najnowsza odsłona DOOM. W Wine 4.0 wprowadzono także pełną obsługę kontrolerów.

Aplikację można pobrać stąd. A przy okazji – ilu spośród naszych użytkowników korzysta z systemów innych niż Windows? Jakie systemy są najpopularniejsze? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

    • może źle mnie zrozumiałeś, ale nie pisałem, że możliwość pogrania w W3 pojawiła się teraz 🙂 wiem, że jest od kilku miesięcy dostępny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię