Strona głównaWiadomościOprogramowanieWindows 11 jako płatna subskrypcja?

Windows 11 jako płatna subskrypcja?

Wygląda na to, że Microsoft chce przekonać użytkowników do przeniesienia się na darmowe systemy operacyjne. Firma planuje, zmienić sposób płatności za system Windows, z jednorazowego na coroczny subskrypcyjny.

W 2022 roku Microsoft miał 70 miliardów zysku. Widać jednak jest to mało i firma kombinuje, jak zarobić jeszcze więcej. Jednym z pomysłów na zwiększenie zysków jest zmiana systemu sprzedaży oprogramowania. Dzięki temu zamiast jednorazowej opłaty za system Windows użytkownicy byliby obciążani kosztami subskrypcji.

Sprawa wyszła na jaw w związku z trwającymi od 22 czerwca przesłuchaniami przedstawicieli Microsoftu przez FTC (Federal Trade Commision) w związku z wykupieniem Activision Blizzard. Cała sprawa dostarczyła już kilku smaczków. Tym razem jednak na jaw wyszły informacje, które nie spodobają się użytkownikom systemu.

Na zaprezentowanych slajdach pojawiła się informacja o długoterminowych planach Microsoftu dotyczących Windows 11. Firma zakłada przenoszenie systemu do chmury. Obecnie podobnie działa Office 365, który jest usługą subskrypcyjną działającą w chmurze.

Od kilku lat rozwijana jest również usługa Windows 365, która obecnie działa jako rozwiązanie biznesowe. W nadchodzącej aktualizacji ma pojawić się opcja Windows 365 Boot, która umożliwi urządzeniom z preinstalowanym OS-em zalogowanie się do chmurowej wersji PC zamiast lokalnie. W systemie znajduje się także 365 Switch, który integruje komputery w chmurze z funkcją wirtualnego pulpitu.

Takie działania do prosta droga uzależnienia użytkowników od ich chmury. Jak wiemy utrzymanie serwerów kosztuje i konieczna będzie comiesięczna lub coroczna opłata za użytkowanie. Można jednak, przynajmniej na początek spodziewać się, że będzie to usługa komercyjna skierowana do klienta biznesowego. Druga opcja to możliwość wyboru pomiędzy stacjonarną wersją systemu a chmurową. Jeżeli pozostanie tylko jedna opcja to można podejrzewać, że wielu użytkowników przeniesie się na jakąś darmową dystrybucję Linuxa lub pozostanie na Windows 10 najdłużej jak tylko to będzie możliwe. Trzecia opcja to… ahoj piracka zatoko…

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceThe Verge
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię