Strona głównaWiadomościOprogramowanieWindows XP ostatecznie i definitywnie zakończył swój żywot

Windows XP ostatecznie i definitywnie zakończył swój żywot

Wczoraj (11 kwietnia) Windows XP ostatecznie i definitywnie dokonał żywota. Szkoda, że nie dożył swoich 18. urodzin, do których zabrakło mu zaledwie 4,5 miesiąca.

Windows XP trafił na rynek pod koniec 2001 roku. Był to bez wątpienia jeden z bardziej udanych systemów operacyjnych Microsoftu. Zresztą wpisywał się w obowiązujący wtedy trend, że co drugi twór amerykańskiej korporacji był udany. Znalazło to potwierdzenie także w dalszej historii, bowiem po XP był mało udany Vista, później wciąż uwielbiany Windows 7, znowu nie najlepszy Windows 8/8.1 i w końcu ceniony Windows 10. Ale nie o tym miałem pisać.

Zobacz: Kolejna aktualizacja Windows 10 może zablokować Fortnite i wiele innych gier

Wczoraj, czyli 11 kwietnia 2019 roku, Windows XP ostatecznie zakończył swój żywot. Stało się to dokładnie po 17 latach, 7 miesiącach i 16 dniach. Zabrakło około 4,5 miesiąca, aby system obchodził swoje 18. urodziny. Trudno na ten moment określić, jak dużo komputerów na świecie korzysta jeszcze z „ikspeka”. Steam Survey już nie pokazuje w ogóle tego systemu i nie ma czemu się dziwić, bo nie działa na nim już wiele gier. Z kolei firma NetMarketShare twierdzi, że ta wersja okienek znajduje się jeszcze na 3,72 procentach urządzeń.

Oczywiście Windows XP już dawno przestał być wspierany dla normalnych użytkowników. Konsumencka wersja została uśmiercona w 2014 roku. Jednak Microsoft dalej wspierał produkty z rodziny 2600.xpclient w tym Windows Embedded 2009 POSReady. Co ciekawe, niektórzy użytkownicy Windows XP instalowali aktualizacje do Windows Embedded 2009 POSReady. Wystarczyła do tego prosta zmiana w rejestrze, ale takie postępowanie nie było zalecane przez Microsoft.

W tym miejscu przypominamy, że już w styczniu 2020 roku skończy się konsumenckie wsparcie dla Windowsa 7, więc lepiej szykujcie się na przesiadkę na Windowsa 10.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. XP to najudańszy system jaki znam, dodatkowo ma w cenie pakiet rozrywkowy marki „blue screen” i Pasjansa™. Pozostanie na zawsze w naszych sercach i nie umrze nigdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię