Strona głównaGryAktualnościKolejna aktualizacja Windows 10 może zablokować Fortnite i wiele innych gier

Kolejna aktualizacja Windows 10 może zablokować Fortnite i wiele innych gier

Majowa aktualizacja Windows 10 może wprowadzić w świecie graczy chaos i zniszczenie. I to dosłownie, bo niektóre z naszych ulubionych gier mogą przestać działać, a Microsoft zapowiada, że nic z tym nie zrobi. Ma to jednak wyjść wszystkim na zdrowie.

W systemie Windows 10 Microsoft zrobił porządek z uprawnieniami, jakie mają instalowane aplikacje, do modyfikacji plików systemowych. Odkąd powstał pierwszy Windows Microsoft pozwalał twórcom oprogramowania dość swobodnie ingerować w działanie systemu. Pierwsze próby ograniczania zapędów programistów pojawiły się w systemie Vista. Windows 8 z kolei wprowadził system uprawnień dla aplikach, jednak nie było obowiązku stosowania się do niego podczas tworzenia aplikacji.

Microsoft przy każdej aktualizacji systemu stara zachować się zgodność ze startymi aplikacjami, z których nadal korzysta wielu użytkowników, choć z różnym skutkiem. Niestety twórcy aplikacji nie działają z takim entuzjazmem aktualizując swoje aplikacje, przez co mogą one powodować zgrzyty z najnowszymi aktualizacjami Windowsa. Majowy update dla Windows 10 może okazać się aniołem śmierci dla wielu takich aplikacji. Wraz z nim zostanie usunięty z systemu jeden z modułów, którego brak może zablokować dostęp do gier dla milionów graczy.

Część zabezpieczeń antypirackich w grach korzysta z nieudokumentowanych funkcji Windowsa. Nowa aktualizacja zablokuje te funkcje tym samym blokując zabezpieczenia gier, a co za tym idzie możliwość ich uruchomienia. Microsoft poinformował twórców gier, że muszą dokonać aktualizacji swoich gier, by te nadal współpracowały z Windows 10.

Zobacz: Poważna luka w zabezpieczeniach Chrome

Nie wiadomo dokładnie, które z tytułów przestaną nam działać. Wiadomo jedynie, że próba uruchomienia gry z niekompatybilnym zabezpieczeniem spowoduje pojawienie się BSOD i restart systemu. Jak podają doniesienia jednym z tytułów, który może przestać działać jest Fortnite, w którym zastosowano zabezpieczenie BattleEye.

Zobacz: Sklep Epic Games Store ma problemy z zabezpieczeniami. Każdy może założyć konto z Twoim…

Microsoft poinformował większość deweloperów o konieczności aktualizacji. Niestety los wielu niewspieranych już gier może zostać przesądzony. W tej sytuacji odpalenie naszych starszych ulubionych tytułów będzie wymagało instalacji wirtualnej maszyny i poprzednich wersji systemu.

Aktualizacja pojawi się już za kilka dni, ale obowiązek jej instalacji wejdzie dopiero za 18 miesięcy. Do tego czasu możemy grać spokojnie.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię