Strona głównaWiadomościHardwareWyciekły zdjęcia rdzenia AMD Ryzen 5000 APU "Cezanne"

Wyciekły zdjęcia rdzenia AMD Ryzen 5000 APU „Cezanne”

W internecie pojawiły się zdjęcia porównujące dwa rdzenie APU od firmy AMD, starszy AMD Renoir (Zen2) oraz ich najnowszy produkt AMD Cezanne (Zen3). Odpowiedzialne za ten „wyciek” jest samo AMD.

AMD Cezanne, jest bardzo zbliżone pod względem konfiguracji do swojego poprzednika AMD Renoir. Najnowszy układ APU AMD oferuje użytkownikowi osiem rdzeni i szesnaście wątków oraz osiem rdzeni graficznych. Liczba linii PCIe też wydaje się identyczna, obie konstrukcje wyposażone są w 20 takich linii. Wersja mobilna AMD Renoir (Ryzen 4000U/H) miała limit linii PCIe dla rdzeni graficznych, ponieważ wbudowane GPU miało dostęp tylko do 8 linii, w wersji desktopowej, GPU miało dostęp do 16 linii PCIe (Ryzen 4000G). Jedną z największych niewiadomych nowego APU AMD jest to, czy GPU komunikuje się z CPU przy pomocy PCIe 4.0.

Porównując obydwa rdzenie pod względem wielkości, nowszy rdzeń AMD Cezanne jest o około 10% większy od starszego rdzenia AMD Renoir. Spowodowane jest to tym, że same rdzenie Zen3 są fizyczne większe od rdzeni Zen2, oraz tym, że nowy procesor AMD ma dwa razy większy układ pamięci L3, zamiast 8 MB otrzymał on 16 MB.

Możemy spodziewać się oficjalnej premiery tych układów APU za chwilę, ponieważ właśnie startują targi CES 2021, na których spodziewamy się je zobaczyć.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię