Strona głównaWiadomościHardwareWzrosną ceny kart graficznych? Nvidia ma do tego namawiać

Wzrosną ceny kart graficznych? Nvidia ma do tego namawiać

W tym roku Nvidia powinna zaprezentować nową generację kart graficznych GeForce RTX 30xx o kodowej nazwie Ampere. Zieloni robią ku temu już pierwsze przygotowania. Wygląda na to, że wkrótce zaprzestaną produkcji najmocniejszych modeli z serii RTX 20xx. Co więcej, wzrosnąć mają ceny kart graficznych. Nvidia ma wręcz do tego namawiać swoich partnerów.

Dla nikogo, kto choć minimalnie interesuje się rynkiem hardware, nie jest tajemnicą, że jeszcze w tym roku na sklepowych półkach pojawią się karty graficzne z architekturą Ampere. Modele z serii GeForce RTX 30xx trafią do sprzedaży pod koniec roku. Początkowo do oferty trafią tylko najmocniejsze modele z RTX 3080, a być może nawet RTX 3090 na czele (pojawiają się plotki na temat takiej konstrukcji). Nvidia najwyraźniej rozpoczęła się przygotowania do premiery. Jeśli wierzyć plotkom wkrótce zakończy się produkcja niektórych aktualnie oferowanych kart.

Nvidia RTX 3080

Chiński serwis ITHome poinformował, że Nvidia powoli szykuje się do zakończenia produkcji najmocniejszych kart graficznych z serii GeForce RTX 20xx. Z przekazanych informacji wynika, że wszyscy partnerzy Zielonych mogą składać ostatnie zamówienia na procesory graficznej z architekturą Turing. Chodzi o modele które są używane w RTX 2070, RTX 2070 Super, RTX 2080 Super oraz RTX 2080 Ti. Potem Nvidia nie planuje dalszej produkcji układów, skupiając się na nowej generacji.

Wzrosną ceny kart graficznych?

Ale tak naprawdę nie to jest najciekawsze. Ten sam serwis utrzymuje, że Nvidia zaleca swoim partnerom zwiększenie cen kart graficznych. Dlaczego? Według firmy z zielonym logo wkrótce możemy mieć do czynienia z kolejnym wzrostem zainteresowania ze strony miłośników kryptowalut. Ci ponownie będą szukać wydajnych konstrukcji do kopania wirtualnych pieniędzy. Przez to kolejny raz możemy mieć do czynienia z ogromnymi brakami w sklepach tak stacjonarnych, jak i internetowych i finalnie dużo wyższymi cenami. Podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu. Wtedy też ceny kart graficznych były absurdalnie wysokie.

Nowa generacja kart graficznych Nvidia GeForce prawdopodobnie zostanie zaprezentowana 17 września na specjalnie zwołanej z tej okazji konferencji. Architektura Ampere ma przynieść spory wzrost wydajności, także w Ray Tracingu przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego apetytu na energię. W dużej mierze będzie to zasługa litografii 7 nm, która po raz pierwszy zostanie wykorzystana przez Zielonych w modelach dla klienta detalicznego.

Nvidia odmówiła komentarza na temat tych doniesień.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię