Strona głównaKonsoleXbox Series X będzie potężną maszyną! Microsoft podał wiele szczegółów i liczbę...

Xbox Series X będzie potężną maszyną! Microsoft podał wiele szczegółów i liczbę teraflopów

Microsoft postanowił wyjść z ukrycia i wystrzelić jako pierwszy. Phil Spencer przedstawił właśnie wiele szczegółów na temat specyfikacji Xbox Series X. Możemy liczyć na potężną maszynę, która będzie zjadała gry na śniadanie. Sony może mieć problemy.

Przy każdej kolejnej generacji konsol Sony i Microsoft starają się jak najdłużej zachować w tajemnicy dokładną specyfikację sprzętu i liczą, że przeciwnik ujawni się pierwszy. Tym razem jednak Microsoft przestał się czaić i zrobił prawdziwe wejście smoka. Sony ma czego się obawiać.

Potężny Xbox Series X

Phil Spencer przestał owijać w bawełnę i podał trochę konkretów na temat Xbox Series X. Gracze mogą liczyć na bardzo mocną platformę, która będzie sobie radziła z grami, jak żadna poprzednia.

W porównaniu z poprzednią generacją, Xbox Series X reprezentuje idealną równowagę pomiędzy mocą oraz szybkością w projekcie konsoli, rozwijając się na wszystkich płaszczyznach technologicznych, dostarczając niesamowite dynamiczne, żywe świat i minimalizując wszelkie aspekty, które mogłyby pozbawić Cię tego doświadczenia. Naszym zadaniem w ekipie Xbox jest zapewnienie deweloperom narzędzi, których potrzebują, aby realizować swoje ambicje i efektywnie korzystać z mocy konsoli, a kilka z nich opisujemy dziś szczegółowo.

Sercem Xbox Series X będzie niestandardowy procesor AMD następnej generacji, wykonany w architekturze Zen 2. Do tego dochodzi układ graficzny RDNA 2, który zapewni dwukrotnie większą wydajność w porównaniu do GPU Xbox One X. Moc obliczeniowa nowej jednostki to 12 teraflopów! Jak zapewnia Spencer będzie to prawdziwa nowa generacja – co z pewnością odczują gracze.

Zobacz: PlayStation 5 kupi aż 6 mln osób w pierwszych 3-4 miesiącach?

Xbox Series X będzie wykorzystywał także Variable Rate Shading (VRS), który jest pozwoli deweloperom na wydajniejsze wykorzystywanie pełnej mocy konsoli. Twórcy gier otrzymają możliwość przydzielania priorytetów poszczególnym efektom na postaciach w grze lub innych obiektach.

Kolejna nowość to pełne wsparcie raytracingu (DirectX), który będzie obsługiwany sprzętowo. Gracze mogą zatem liczyć na zupełnie nową jakość realizmu w grach i bardziej realistyczne środowisko. Po raz pierwszy na konsolach będzie dostępne prawdziwe oświetlenie, odbicia oraz realistyczna akustyka w czasie rzeczywistym.

Xbox Series X gra bez okien ładowania

Nowa konsola Microsoftu zostanie uzbrojona w dysk SSD nowej generacji, który pomoże ulepszyć prawie każdy aspekt rozgrywki. Teraz gry będą ładowały się w mgnieniu oka. To pozwoli także na wprowadzenie Quick Resume, czyli natychmiastowe wznowienie rozgrywki bez ekranów wczytywania. Opcja ta będzie działać z wieloma tytułami.

Szerokopasmowy protokół Dynamic Latency Input (DLI) zminimalizuje opóźnienia pomiędzy graczem a konsolą. Twórcy chcą żeby czas odczytu naszych działań był natychmiastowy.

Zobacz: PS5 – zobacz koncepcyjne menu konsoli

Xbox Series X będzie wykorzystał port HDMI 2.1, dzięki współpracy Microsoftu z producentami telewizorów, nowa konsola będzie wspierać takie funkcje jak Auto Low Latency Mode oraz Variable Refresh Rate. Dostosują one automatycznie ustawienia telewizora tak, aby opóźnienia były jak najniższe, oraz dopasuje częstotliwość odświeżania ekranu do gry, co zagwarantuje płynność obrazu.

Konsola ma również spierać odświeżanie 120 Hz.

Xbox Series X to wsteczna kompatybilność ze wszystkimi generacjami Xbox

Xbox Series X będzie umożliwiał granie w wszystkie tytuły jakie zostały wydane na Xbox One oraz produkcje ze wstecznej kompatybilności z Xbox 360 i Xbox. Co więcej, wszystkie stare produkcje będą wyglądały znacznie lepiej i będą działać o wiele płynniej. Starsze tytuły będą również ładować się szybciej i będą miały podbitą rozdzielczość. Wszystko to będzie z marszu i bez konieczności modyfikacji gier przez deweloperów.

Microsoft oferuje również Smart Delivery, jeżeli ktoś zakupi produkcję Xbox Game Studios na Xbox One to gra będzie działać również na Xbox Series X. Będzie to pełny cross-buy, Technologia ta dostępna jest również dla innych wydawców i to oni będą decydować czy chcą żeby działała na ich grach.

Gracze ponad wszystko

Spencer podkreślił, że najistotniejszym elementem nowej generacji są gracze. Microsoft chce zapewnić społeczności jak najlepszy sprzęt oraz jak największą liczbę świetnych tytułów. Jak podkreśla:

Xbox Series X to nasz najszybsza i najpotężniejsza konsola w historii. Zaprojektowana została z myślą o generacji konsol, której centrum jest Gracz. Oznacza to wysokiej jakości wrażenia z gry, zamknięte w cichej i odważnej konstrukcji, z możliwością odkrywania tysięcy gier z czterech generacji, a wszystko to przy większej ilości gry i mniejszym czasie oczekiwania.

Teraz czekamy na odpowiedź Sony. Jestem bardzo ciekawy czy Japończycy to przebiją. Niezależnie jednak od tego czy tak się stanie, to wygląda na to, że czeka mnie zakup dwóch konsol.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcexbox
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię