Strona głównaKonsoleXbox Series X z szybkim, ale jednak budżetowym dyskiem SSD PCIe 4.0

Xbox Series X z szybkim, ale jednak budżetowym dyskiem SSD PCIe 4.0

Konsole nowej generacji będą wyposażone w szybkie dyski SSD z interfejsem PCIe 4.0. Z czasem dowiadujemy się na ich temat coraz więcej. Już praktycznie wiemy, jaką przepustowość będzie miał ten w Xbox Series X i chociaż jest szybki, to jest to jednak model budżetowy.

Jeden z byłych pracowników firmy Phison na swoim profilu na LinkedIn napisał, jaki kontroler zostanie użyty w dysku SSD w konsoli Xbox Series X. Okazuje się, że będzie to model Phison PS5019-E19T, na temat którego bardzo łatwo znaleźć szczegółowe informacje. Niestety, nie napawają one optymizmem. Chociaż dysk będzie szybszy od modeli PCIe 3.0, to jednak różnice będą minimalne.

Zobacz: Xbox Series X – wyciekło zdjęcie tylnego panelu z portami

Phison PS5019-E19T to w gruncie rzeczy budżetowy kontroler PCIe 4.0, bazujący w dużym stopniu na standardzie 3.0. Nie jest między innymi wyposażony w moduł DRAM. Dlatego też ma osiągać odczyt i zapis sekwencyjny na poziomie kolejno 3700 oraz 3000 MB/s. To dużo, ale niewiele więcej niż topowe modele PCIe 3.0. Dlatego takie wyniki należy traktować jako pewnego rodzaju rozczarowanie. Z drugiej strony zastosowanie takich podzespołów na pewno znacząco obniży cenę samego dysku, jak i całej konsoli. Warto też dodać, że kontroler może współpracować z dyskami o maksymalnej pojemności 2 TB.

Zobacz: Zdaniem Jasona Schreriera z Kotaku next-geny będą mocniejsze niż RTX 2080

Czy w podobne rozwiązanie zostanie wyposażone PlayStation 5? Mark Cerny podkreślał, że zastosowany w konsoli Sony dysk SSD będzie miał większą przepustowość niż jakikolwiek innych produkt konsumencki na rynku. Na tej podstawie możemy domniemywać, że Japończycy zaoferują większą prędkości zapisu i odczytu danych. Ale wszystko wyjdzie w praniu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCGamesN
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię