Advertisement
Strona głównaKonsoleXbox Series X – co musisz wiedzieć o konsoli nowej generacji

Xbox Series X – co musisz wiedzieć o konsoli nowej generacji

Microsoft oficjalnie zaprezentował konsolę nowej generacji Xbox Series X. To właśnie ona pod koniec przyszłego roku rozpocznie rywalizację z PlayStation 5 o palmę pierwszeństwa. Co już dzisiaj o niej wiemy? Oto kilka najważniejszych aspektów Xbox Series X.

Xbox Series X ma moc czterech Xboksów One X

Microsoft zapowiedział, że Xbox Series X jest czterokrotnie bardziej wydajny od Xbox One X. To zasługa procesora AMD Zen 2, karty graficznej AMD RDNA kolejnej generacji oraz pamięci GDDR6. Poza tym konsola będzie wyposażona w bardzo szybki dysk SSD NVMe, który maksymalnie zniweluje lub praktycznie wyeliminuje ekrany ładowania. Urządzenie ma bez problemu osiągać płynność 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K, ale deweloperzy będą mogli tworzyć gry nawet w 120 fps-ach lub rozdzielczości 8K (mowa o mniej wymagających produkcjach).

Xbox Series X ze sprzętowym wsparciem ray tracingu

Xbox Series X został wyposażony w sprzętową obsługę śledzenia promieni. Nie wiemy, na jakiej zasadzie będzie ona dokładnie realizowana, ale możemy domniemywać, że to zasługa kart graficznych z architekturą AMD RDNA kolejnej generacji. Prawdopodobnie Czerwoni, na wzór Nvidii, wyposażyli GPU w dedykowane rdzenie do obsługi ray tracingu. Tym samym możemy liczyć na szersze wykorzystanie tej techniki w grach.

Xbox Series X z synchronizacją obrazu Variable Refresh Rate

Oprócz sprzętowego wsparcia dla ray tracingu Microsoft zapowiedział również obsługę techniki synchronizacji obrazu Variable  Refresh Rate, która działa na podobnej zasadzie jak Nvidia G-Sync oraz AMD FreeSync. W skrócie – odświeżanie ekranu będzie w czasie rzeczywistym dopasowywane do liczby generowanych klatek na sekundę. Powinno to wyeliminować między innymi efekt rozrywania ekranu.

Xbox Series X z obsługą Variable Rate Shading

Xbox Series X obsługiwać będzie również technikę Variable Rate Shading, czyli algorytm cieniowania kolorami poszczególnych pikseli w różnym stosunku. Chociaż brzmi to skomplikowanie, to w rzeczywistości jest to niezwykle proste. Zamiast cieniowania każdego pojedynczego piksela rozwiązanie to pozwala na cieniowanie od razu całych grup. Co prawda przekłada się to na pogorszenie jakości obrazu, ale jednocześnie bardzo pozytywnie wpływa na wydajność.

Xbox Series X z nowym kontrolerem

Nie jest to żadne zaskoczenie – Xbox Series X to również nowy kontroler. Podstawowa bryła jest bardzo podobna do wcześniejszych modeli, ale nie oznacza to, że nie ma żadnych zmian. Pad jest minimalnie lżejszy i mniejszy, dzięki czemu ma się mieścić w dłoniach 98 procent użytkowników (wcześniej było to 95 procent). Tradycyjny krzyżak został zastąpiony tym z modelu Elite. Pojawił się też nowy przycisk Share to udostępniania zrzutów ekranowych i nagranych klipów. Kontroler współpracuje również z konsolami Xbox One oraz Windowsem 10.

Xbox Series X ze wsteczną kompatybilnością

Xbox Series X jest kompatybilny ze wszystkimi konsolami z serii Xbox, czyli: Xbox, Xbox 360 oraz Xbox One. Oznacza to, że już na starcie mamy dostęp do setek, a nawet tysięcy tytułów. Co więcej, zapisy gier i osiągnięcia bez problemu przeniesiemy między platformami.

Xbox Series X

Xbox Series X z nietypowym designem

Xbox Series X nie wygląda jak wcześniejsze konsole Microsoftu. Zamiast płaskiego, leżącego urządzenia na wzór magnetowidów czy odtwarzaczy DVD mamy teraz sprzęt w kształcie wieży. To jeszcze bardziej upodobnia konsolę do PC-ta. Takie rozwiązanie ma się jednak przekładać na lepszy przepływ powietrza, czyli lepsze chłodzenie i niższe temperatury pracy poszczególnych podzespołów. Urządzenie, według zapewnień Microsoftu, może działać zarówno w pionie, jak i poziomie, więc powinno się zmieścić również pod stolikiem RTV.

Xbox Series X – pierwsze gry

A co z grami? Ustaliliśmy już, że Xbox Series X jest kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi Xboksami. Oprócz tego Microsoft szykuje gry dedykowane tylko na nową platformę. Produkcją startową będzie między innymi Halo Infinite. Na trailerze możemy zobaczyć też fragmenty wyścigów i piłki nożnej, więc prawdopodobnie możemy liczyć również na Forzę i FIFĘ. Amerykanie zaprezentowali też Senua’s Saga: Hellblade II. Trailer powstał bezpośrednio na silniku gry i ma prezentować możliwości technologiczne urządzenia. Trzeba przyznać, że wygląda to niezwykle imponująco. Pamiętajcie jednak, że to jednak reklama. Finalnie nie musi to wyglądać aż tak dobrze (chociaż może).

Xbox Series X z datą premiery

Xbox Series X, podobnie jak PlayStation 5, zadebiutuje w okresie świątecznym 2020 roku. Co to dokładnie oznacza? Tego nie wiemy. Najprawdopodobniej na sklepowych półkach konsola zagości w listopadzie lub grudniu 2020 roku. Niestety, na ten moment nie wiemy nic na temat dostępności w poszczególnych krajach. Xbox One zadebiutował w Polsce aż rok po Stanach Zjednoczonych. Oby tym razem nie było podobnie. Na razie nie znamy oficjalnej ceny Xbox Series X. 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię