Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareChińczycy szykują CPU z obsługą PCIe 4.0 i DDR5. Konkurencja dla Intela...

Chińczycy szykują CPU z obsługą PCIe 4.0 i DDR5. Konkurencja dla Intela i AMD?

W czerwcu chińska firma Zhaoxin zaprezentowała procesory z architekturą LuJiaZui, wykonane w litografii 16 nm. Są one przeznaczony zarówno do urządzeń mobilnych, jak i desktopów. Chociaż nie zwojowały rynku, to już teraz szykowana jest kolejna generacja. Ta może trochę namieszać.

Procesory LuJiaZui należą do serii KaiXian KX-6000. Oferują one maksymalnie 8 fizycznych rdzeni o taktowaniu bazowym do 3,0 GHz. Wszystkie są wykonane w litografii 16 nm. Jak na dzisiejsze standardy nie są to parametry szczególnie imponujące. Ale Chińczycy już teraz pracują nad kolejną generacją układów i tutaj wygląda to już dużo bardziej obiecująco.

Zobacz: W 2029 roku procesory w litografii 1,4 nm? Ambitne plany Intela

Przede wszystkim procesory z serii KaiXiaon KX-7000 mają być produkowane w procesie technologicznym 7 nm. Po drugie, będą wyposażone w zintegrowane układy graficzne, czego brakowało we wcześniejszych modelach. Mają one być kompatybilne z DirectX 12. Jednak najbardziej imponująco brzmi zapowiedź, według której CPU będą obsługiwać nowe pamięci DDR5 oraz interfejs PCIe 4.0. Premiera prawdopodobnie miałaby miejsce w 2021 roku.

Zobacz: AMD Zen 4 według planów i to w litografii 5 nm

Zhaoxin CPU

Warto w tym miejscu nadmienić, że zarówno AMD, jak i Intel również potwierdziły, że ich platformy na 2021 rok będą obsługiwać nowe pamięci DDR5 oraz interfejs PCIe 4.0 (ten już jest wykorzystywany przez Ryzeny 3000 oraz grafiki Radeon RX 5700). Zatem szykuje się spora konkurencja. O ile Zhaoxin raczej nie podbije rynku europejskiego, to warto wiedzieć, że gdzieś tam jest trzeci producent, którego możliwości rosną z każdą kolejną generacją.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię