Strona głównaWiadomościHardwareAMD potwierdza datę premiery kart Navi i procesorów Ryzen 3000

AMD potwierdza datę premiery kart Navi i procesorów Ryzen 3000

W tym roku spodziewamy się dwóch wielkich premier AMD, skierowanych do użytkowników komputerów domowych. Mowa o kartach graficznych Navi oraz nowej generacji procesorów Ryzen. Czerwoni właśnie potwierdzili ich datę premiery.

Karty graficzne Navi, procesory Ryzen oraz procesory serwerowe EPYC – wszystkie produkowane w litografii 7 nm – trafią na rynek w trzecim kwartale 2019 roku. Informacja została potwierdzona przez AMD w trakcie corocznego spotkania z udziałowcami. Chociaż zmiana procesu technologicznego jest niezwykle ważna, to nie można zapominać, że każdych z tych produktów to też zupełnie nowa architektura, a – co za tym idzie – prawdopodobnie także spore usprawnienia. W przypadku procesorów mówimy o Zen 2, a karty graficzne to Navi.

Procesory AMD Ryzen 3000

Co jeszcze wiemy o nadchodzących produktach? W trakcie CES 2019 AMD zaprezentowało 8-rdzeniowy procesor z architekturą Zen 2. W trakcie pokazu okazał się on nie tylko szybszy od Core i9-9900K, ale też zużywał mniej energii. Jednak, co chyba najważniejsze, była to wczesna wersja CPU. Finalnie na rynek mają trafić konstrukcje nawet z 16 fizycznymi rdzeniami i wyższym taktowaniem, które powinny być jeszcze szybsze. To pokazuje, że Czerwoni mogą okazać się bardzo mocną konkurencją dla Intela.

Karty graficzne AMD Navi

Jeśli chodzi o karty graficzne, to tutaj wciąż mamy wiele niewiadomych. Po sieci krążą różne, często sprzeczne informacje. Ostatnie plotki mówiły, że najmocniejsze modele mają oferować wydajność zbliżoną do RTX-ów 2070 oraz 2080, ale w dużo niższej cenie. Mówi się także o obsłudze Ray Tracingu, w końcu technologia ma być dostępna w konsolach kolejnej generacji, które będą zbudowane na bazie architektury Navi. Wśród plotek pojawia się także wzmianka o Variable Rate Shading, czyli nowym algorytmie cieniowania pikseli w różnych stosunkach przy pomocy kolorów.

Póki co musimy poczekać jeszcze kilka tygodni zanim poszczególne produkty trafią do sprzedaży. Ale zapowiada się niezwykle ciekawy rok dla miłośników PC Master Race.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię