Strona głównaWiadomościHardwareAMD rzuca rękawicę Intelowi. Powstanie 16-rdzeniowy Ryzen 9?

AMD rzuca rękawicę Intelowi. Powstanie 16-rdzeniowy Ryzen 9?

AMD powoli szykuje się do premiery trzeciej generacji procesorów Ryzen z architekturą Zen 2. Wygląda na to, że Czerwoni idą w ślady Intela i zamierzają wprowadzić do swojej oferty układy Ryzen 9. Możemy liczyć nawet na 16 rdzeni.

Nie znamy dokładnych planów AMD, ale według plotek nowe procesory Ryzen 3000 mają zostać zaprezentowane na targach Computex 2019, które odbywają się na przełomie maja i czerwca. Do sklepów miałyby trafić z okolicach E3 2019, czyli gdzieś w połowie czerwca. Nowa architektura Zen 2 ma nie tylko poprawić wydajność procesorów, ale też zwiększyć liczbę fizycznych rdzeni. Spekuluje się, że modele Ryzen 5 będą miały teraz 8 rdzeni, Ryzen 7 już 12 rdzeni, a na samym szczycie znajdą się konstrukcje Ryzen 9 z 16 rdzeniami i 32 wątkami.

Zobacz: Radeon RX 3080 XT – wydajność RTX 2070 w cenie niższej o kilkaset złotych

Istnienie tego ostatniego zostało potwierdzone przez użytkownika TUM_APISAK, któremu podobno udało się zdobyć inżynieryjną wersję układu. Miała ona mieć 16 rdzeni o taktowaniu bazowym 3,3 GHz, które w Boost zwiększane miało być maksymalnie do 4,3 GHz. Najprawdopodobniej w ofercie AMD pojawią się aż da modele Ryzen 9: 3800X oraz 3850X. Pierwszy z taktowaniami 3,9/4,7 GHz (125 W TDP), a drugi aż 4,3/5,1 GHz (135 W TDP).

Jeśli AMD rzeczywiście wprowadzi aż 16-rdzeniowe procesory AMD Ryzen 9, to prawdopodobnie konieczne będzie zaktualizowanie BIOS-ów starszych płyt głównych z gniazdem AM4. Ciekawe też, jak konstrukcje będą sobie radzić w najnowszych grach, które nie zawsze są w stanie wykorzystać możliwości tak wielu jednostek.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię