Strona głównaWiadomościHardwareKarty AMD RDNA 2 mają być dużo szybsze niż RTX 2080 Ti

Karty AMD RDNA 2 mają być dużo szybsze niż RTX 2080 Ti

AMD powoli szykuje się do premiery kart graficznych z architekturą RDNA 2. Firma zapowiadała ogromny wzrost wydajności między kolejnymi generacjami. Prawdopodobnie obietnica została dotrzymana, bo flagowy model ma być aż o 40-5% szybszy od RTX 2080 Ti.

Chociaż AMD doskonale radzi sobie na rynku procesorów, to tego samego nie można powiedzieć o segmencie kart graficznych. Co prawda ostatnie modele z serii RX 5000 są już dużą poprawą, to nadal Czerwoni nie są w stanie nawiązać realnej konkurencji z Nvidią. Czy to się zmieni przy okazji premiery architektury RDNA 2? Jeśli wierzyć najnowszym plotkom, to AMD wykonało kawał solidnej roboty i nowe karty mają być dużo wydajniejsze niż GeForce RTX 2080 Ti. Ale czy to wystarczy?

AMD Radeon RX 5700 XT

AMD RDNA 2 z ogromnym wzrostem wydajności

Taką informację przekazał YouTuber „Moore’s Law Is Dead”. Jego zdaniem najmocniejsza karta graficzna AMD RDNA 2 będzie aż o 40-50% wydajniejsza od GeForce’a RTX 2080 Ti. Tak duży wzrost mocy obliczeniowej byłby dla czerwonego producenta ogromnym krokiem na przód. Konstrukcja ma być wyposażona w aż 72 jednostki CU (2 klastry po 36 jednostek) oraz nieznaną ilość pamięci VRAM GDDR6 na 384-bitowej szynie. Imponuje jest też taktowanie samego GPU, które standardowo ma wynosić 2,05 GHz, a w trybie Boost 2,15 GHz. To wszystko ma się przełożyć na moc około 17,5 TFLOP-ów.

Czy to wystarczy, aby nawiązać rywalizację z Nvidią? Tego nie możemy być na ten moment pewni. Według niedawnych plotek Zieloni również szykują spory wzrost wydajności w najnowszych kartach. GeForce RTX 3060 ma osiągać wyniki porównywalne z RTX 2080 Ti, więc modele RTX 3080 oraz RTX 3080 Ti będą jeszcze wydajniejsze. Czy o 40-50%? Być może. Aktualnie różnica między RTX 2060, a RTX 2080 Ti to – w zależności od gry – od 20 do nawet 80%. Jednak w większości przypadków wzrost liczby klatek na sekundę mieści się w zakresie właśnie 40-50%. Na podobną różnicę możemy liczyć w kolejnej generacji.

AMD Radeon

Na ten moment jednego możemy być pewni – rywalizacja na rynku kart graficznych ma szansę wejść na nowy poziom i ożywić ten segment w podobnym stopniu, co w przypadku procesorów. A to zawsze dobra informacja dla nas, czyli klientów. W naszym interesie jest, aby architektura AMD RDNA 2 okazała się jak najlepsza. Premiera jeszcze w tym roku.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię