Strona głównaWiadomościHardwareAMD szykuje poprawkę, dzięki której procesory osiągną deklarowane taktowanie

AMD szykuje poprawkę, dzięki której procesory osiągną deklarowane taktowanie

Zaledwie 2 dni temu informowaliśmy o tym, że większość procesorów AMD Ryzen 3000 nie jest w stanie osiągnąć deklarowanych przez producenta taktowań w trybie Boost. Na szczęście Czerwoni szybko zareagowali i już szykują poprawkę.

Znany overclocker i Youtuber – der8auer – poprosił swoich widzów z procesorami Ryzen 3000 o przeprowadzenie prostego testu. Każdy z nich miał uruchomić jednowątkowy test w programie Cinebench R15 i przy pomocy programu HWInfo sprawdzić maksymalne taktowanie. Szybko okazało się, że niewiele układów jest w stanie osiągnąć deklarowane przez AMD częstotliwości. W przypadku modelu Ryzen 5 3600 udawało się to niecałym 60 proc. procesorów, a w przypadku Ryzena 9 3900X już tylko 5,6 proc.

Na szczęście na reakcje AMD nie trzeba było długo czekać. Czerwoni już zapowiedzieli wprowadzenie stosownej poprawki, która ureguluje tę kwestię i pozwoli procesorom Ryzen 3000 osiągać takie taktowanie, jaki jest podawane w specyfikacji:

– Uważnie przyglądamy się opiniom na temat naszych produktów i rozumiemy, że niektórzy użytkownicy 3. generacji procesorów AMD Ryzen zgłaszają, że zegary w trybie Boost są poniżej spodziewanych wartości. Choć częstotliwość pracy w tym trybie zależy od wielu czynników, w tym obciążenia, konstrukcji komputera, systemu chłodzenia, to dokładnie przyjrzeliśmy się uwagom naszych klientów i zidentyfikowaliśmy problem w oprogramowaniu firmware, który redukuje taktowanie w niektórych sytuacjach. Jesteśmy w trakcie przygotowania aktualizacji dla oprogramowania BIOS naszych partnerów produkujących płyty główne, które ma na celu rozwiązać problem i zapewnić dodatkowe optymalizacje wydajności w trybie Boost. 10 września poinformujemy o spodziewanej dostępności nowych wersji BIOS – brzmi oświadczenie AMD.

To chyba, przynajmniej na jakiś czas, zamyka ten temat. Wkrótce procesory AMD będą osiągać deklarowane taktowanie. Pamiętajcie też, że nawet bez tego to nadal świetne układy, także dla graczy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceAMD
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię