Strona głównaWiadomościHardwareNiecałe 6 proc. Ryzenów 9 3900X osiąga taktowanie podawane przez AMD?

Niecałe 6 proc. Ryzenów 9 3900X osiąga taktowanie podawane przez AMD?

Znany overclocker i specjalista od hardware’u – De8auer – przeprowadził ciekawe badanie. Poprosił swoich widzów o wykonanie prostego testu, który miał pokazać maksymalne częstotliwości taktowania ich procesorów z serii Ryzen 3000. Okazuje się, że nie jest najlepiej.

Każdy procesor ma deklarowanie wartości taktowania. Kupując na przykład model Ryzen 9 3900X oczekujemy, że osiągnie on 3,8 GHz bazowo i aż 4,6 GHz w trybie Turbo. Przecież tak deklaruje producent. Rzecz w tym, że tak wcale nie jest. Według sondy przeprowadzonej przez De8auera w najlepszym przypadku deklarowany wynik osiąga połowa procesorów. W najgorszym przypadku to niecałe 6 procent.

Zobacz: Po raz pierwszy od 5 lat AMD wyprzedza Nvidię na rynku kart graficznych

Zacznijmy od tego, że deklarowane przez producenta wartości w trybie Turbo dotyczą zaledwie jednego rdzenia. Overclocker oczywiście wziął to pod uwagę. Dlatego poprosił swoich widzów, którzy mają procesory z serii AMD Ryzen 3000, o przeprowadzenie prostego testu. Każdy z nich miał odpalić test jednego wątku w benchmarku Cinebench R15 i przy pomocy programu HWInfo sprawdzać osiągane przez procesor taktowanie. W teście wzięło udział około 2700 osób.

Zobacz: Ponad 12 mln dolarów kary dla AMD. Za niewłaściwe reklamy

Jakie są wyniki? Nie najlepsze dla AMD. Deklarowane taktowanie osiągnęła zaledwie połowa modeli AMD Ryzen 5 3600. Już ten wynik jest słaby i pokazuje, że Zen 2 ma swoje problemy. Jeszcze gorzej jest w przypadku modelu Ryzen 9 3900X, gdzie odpowiednią częstotliwość pracy zegara osiągnęło zaledwie 5,6 procent przetestowanych konstrukcji. Co prawda niektórym brakowało zaledwie 25 MHz, ale innym 100 czy nawet 200 MHz.

AMD Ryzen 9 3900X taktowanie

Oczywiście można się czepiać, że nie była to szczególnie wyrafinowana metoda, ale De8auer zapewnia, że przejrzał każdy z wyników, aby dokładnie sprawdzić wszystkie parametry w tym wersje BIOS-u oraz AGESA. Część wyników musiał odrzucić.

– Czemu AMD musiało reklamować taktowanie Turbo i dawać ludziom fałszywe informacje na temat czegoś, czego nie mogą osiągnąć? Czemu musieli dawać 3900X na 4,6 GHz kiedy prawdopodobnie widzieli, że większość modeli nigdy tego nie osiągnie. To było niepotrzebne, kompletnie niepotrzebne. Procesory są dobre takie, jakie są. Dostarczyły i są dobre. Ale te wartości taktowań są całkowicie błędne – skomentował sprawę Der8auer.

AMD na razie nie odniosło się do tej sprawy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. Dupa Jasio Jasio dupa, traktowanie jest zależne od płyty głównej i jaki masz nowy BIOS, już to sprawdzałem i była mała różnica czasami w dół a teraz jest wyżej i trzyma zegary przy graniu, zwykła manipulacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię