Advertisement
Strona głównaGryAktualnościCyberpunk 2077 zadziała tylko na PC z DirectX 12

Cyberpunk 2077 zadziała tylko na PC z DirectX 12

Jeśli chcecie zagrać w Cyberpunk 2077 w wersji na PC, to musicie mieć nie tylko w miarę nową kartę graficzną, ale też odpowiedni system operacyjny. Produkcja CD Projekt RED będzie korzystać tylko i wyłącznie z bibliotek DirectX 12.

Jeśli planowaliście zagrać w Cyberpunk 2077 na komputerze, to przed premierą musicie się upewnić, że na pewno będziecie w stanie uruchomił tytuł CD Projekt RED. Nie chodzi jednak o samą moc obliczeniową podzespołów i to czy uciągną generowaną przez silnik grafikę. Okazuje się, że Cyberpunk 2077 będzie działać tylko i wyłącznie z bibliotekami DirectX 12. To oznacza nie tylko konieczność posiadania odpowiedniej karty graficznej, ale również systemu operacyjnego.

Cyberpunk 2077 - wszystko co wiemy o grze CD Projekt RED

Czy to wielki problem?

No dobra, może w przypadku kart graficznych nie jest to aż tak wielki problem, bo już od kilku generacji modele AMD i Nvidii obsługują biblioteki DirectX 12. Sytuacja komplikuje się w przypadku systemu operacyjnego. W tym momencie DX12 obsługiwane jest tylko przez Windowsa 10 oraz Windowsa 7. To oznacza, że do zagrania w Cyberpunk 207 potrzebujecie któregoś z tych systemów operacyjnych. Co ciekawe, Windows 8 nie obsługuje DirectX 12.

– Dzięki dodaniu obsługi DirectX 12 dla Windows 7 SP1, którą Microsoft wprowadził w zeszłym roku, gra będzie działać na tym systemie. Wykonujemy i będziemy nadal testować Cyberpunk 2077 w systemie Windows 7, próbując rozwiązać wszelkie powstałe problemy. Niestety, Windows 8 nie otrzymał swojego wariantu bibliotek DX12 – powiedział Marcin Gollent, główny programista grafiki w CD Projekt RED.

Skąd w ogóle decyzja, aby Cyberpunk 2077 działał tylko z wykorzystaniem bibliotek DirectX 12? Została ona podjęta z dwóch powodów. W pierwszej kolejności, przez Xboxa, dla którego są to domyślne biblioteki. Poza tym, z powodu obsługi Ray Tracingu, dla którego DX12 też jest wymogiem.

– Po pierwsze, jest to standardowe API dla platform Xbox, a ponieważ gra pojawi się również na Xbox One, naturalnie chcieliśmy, aby została ona wdrożona jak najszybciej. Po drugie, jest to miejsce narodzin DXR (red. Ray Tracing), a biorąc pod uwagę, że bardzo wcześniej planowaliśmy zainwestować w DXR, decyzja o wyborze DX12 była dość prosta – dodał Gollent.

Co ważne, do grania w Cyberpunk 2077 nie będzie wymagana karta graficzna z obsługą DirectX 12 Ultimate. Gra ma działać także na standardowych bibliotekach DX12. Premiera, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędzie się 19 listopada tego roku.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię