Advertisement
Strona głównaGryCyberpunk 2077 – wszystko, co wiemy o grze CD Projekt RED

Cyberpunk 2077 – wszystko, co wiemy o grze CD Projekt RED

Jeśli miałbym obstawiać, to jako najbardziej wyczekiwaną grę nadchodzących miesięcy wybrałbym Cyberpunk 2077. Polska produkcja budzi ogromne zainteresowanie nie tylko nad Wisłą, ale praktycznie na całym świecie. Co wiemy o niej już dzisiaj, na kilka miesięcy przed premierą?

W tym artykule zebrałem wszystkie najważniejsze informacje, zarówno te oficjalne, jak i mniej oficjalne na temat gry Cyberpunk 2077. Oto wszystko co wiemy o nadchodzącej, hitowej produkcji CD Projekt RED.

Kiedy premiera Cyberpunk 2077?

Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, to prawdopodobnie większość z nas miałaby Cyberpunk 2077 na kupce gier już ogranych. Pierwotnie produkcja CD Projekt RED miała trafić na sklepowe półki 16 kwietnia tego roku. Tego terminu nie udało się utrzymać. Na początku stycznia polskie studio poinformowało opóźnieniu związanym z chęcią doszlifowania i dopracowania gry.

Z oficjalnego oświadczenia dowiedzieliśmy się, że Cyberpunk 2077 jest już grywalny, ale wciąż wymaga sporo pracy. Nowa, data premiery została wyznaczona na 17 września 2020 roku. Niestety, jej również nie udało się dotrzymać. CD Projekt RED po raz kolejny poinformowało o konieczności przełożenia premiery. Tym razem na 19 listopada 2020 roku. Powód? Konieczność poprawienia błędów i doszlifowania wielu aspektów produkcji.

Cyberpunk 2077 – na jakich platformach?

Na jakich platformach przyjdzie nam zagrać w Cyberpunk 2077? Na ten moment oficjalnie wiemy o: PC, PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia, a także Nvidia GeForce Now. Na wszystkich gra ma być dostępna od razu w dniu premiery, czyli 19 listopada 2020 roku. Jednak na tym lista się nie kończy.

Cyberpunk 2077 na pewno trafi też na Xbox Series X. Zostało to potwierdzone na oficjalnym profilu gry na Twitterze. Co więcej, posiadacze wersji na Xbox One całkowicie za darmo otrzymają ulepszenie do wersji na Xbox Series X. To samo stanie się w przypadku PlayStation 5. Co więcej, na obu konsolach nowej generacji gra będzie od razu grywalna i zaoferuje lepszą rozdzielczość lub płynność. Jednak na pełnoprawną aktualizację, która poprawi grafikę na PS5 i XSX będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. CD Projekt RED oficjalnie zapowiedział, że łatka zostanie wydana dopiero w 2021 roku.

Jeśli chodzi o PlayStation 5 i Xbox Series X, to na Cyberpunk 2077 przyjdzie nam poczekać kilka dodatkowych miesięcy. Konsole nowej generacji mają trafić na rynek dopiero pod koniec 2020 roku. Najbardziej prawdopodobna data to w tym momencie przełom listopada i grudnia.

Cyberpunk 2077 – edycje gry

Tradycyjnie, jak niemal każda gra dzisiaj, Cyberpunk 2077 trafi do sprzedaży w dwóch wersjach – cyfrowej oraz pudełkowej. Pierwsza, w przypadku konsol Xbox One i PlayStation 4, jest już dostępna w oficjalnych sklepach Sony i Microsoftu w cenie 269 złotych. Jeśli chodzi o wersję pudełkową, to ta dostępna jest w najpopularniejszych sklepach z elektroniką – Media Markt, Media Expert, Empik, Euro RTV AGD czy też Neonet. Cena jest taka sama i wynosi 269 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wersji na PC. Tutaj również możemy kupić grę w wariancie pudełkowym i cyfrowym. W przypadku tego drugiego Cyberpunk 2077 dostępny jest na Steamie, Epic Games Store oraz GOG.com. Cena jest niższa, bowiem wynosi 199 zł. Wersję w pudełku kupimy w tych samych sklepach, co na konsolach.

Plusem wersji pudełkowej (zarówno na PC, jak i na konsolach) bez wątpienia jest dodatkowa zawartość, do której zaliczają się:

 • dwustronna okładka
 • kompendium wiedzy z informacjami na temat gry
 • pocztówki z Night City
 • mapa Night City
 • naklejki

Oprócz tego w obu wariantach dostaniemy też cyfrowe dodatki w postaci:

 • ścieżki dźwiękowej
 • mini artbooka z wybranymi grafikami z gry
 • podręcznik Cyberpunk 2020
 • tapety na komputery i urządzenia mobilne
 • komiks „Cyberpunk: Your Voice”

W sprzedaży dostępna była również edycja kolekcjonerska z 25-centymetrową figurką, metalowymi przypinkami, brelokiem, steelbokiem i artbookiem w twardej oprawie. Kosztowała ona 749 złotych, ale została już wyprzedana i w tym momencie można jej szukać tylko na aukcjach i to w dużo wyższej cenie.

Uniwersum Cyberpunk 2077

Gra Cyberpunk 2077 jest fabularnie umiejscowiona w uniwersum Cyberpunk 2020, które zostało stworzone przez Mike’a Pondsmitha (ściśle współpracował z CD Projekt RED). Podręcznik do gry fabularnej został wydane już w 1990 roku, a w Polsce ukazał się w 1995 roku za sprawą wydawnictwa Copernicus Corporation. Produkcja CD Projekt RED jest pewnego rodzaju kontynuacją fabuły z Cyberpunk 2020. Ma ją rozwijać, ale też kontynuować wiele wątków. Rzecz w tym, że fabularnie oba dzieła dzieli aż 57 lat, czyli ogrom czasu. Dlatego powstał też podręcznik Cyberpunk Red, którego akcja dzieje się między Czwartą Wojną Korporacyjną (2020), a Cyberpunk 2077.

 

Uniwersum przedstawia dystopijną wizję przyszłości, w której największą władzę na świecie mają megakorporacje, które za wszelką cenę chcą utrzymać swój status. Nie tylko mają one wpływ na ekonomię i politykę międzynarodową, ale są wręcz ponad państwami i dysponują własnymi armiami. Charakterystycznym elementem jest głębokie rozwarstwienie społeczeństwa, a także dynamiczny rozwój technologii, w tym wszelkiej maści wszczepy, sztuczne kończyny oraz hakerskie ulepszenia. Niemal wszyscy modyfikują swoje ciała, aby sprostać wyzwaniom życia, a w skrajnych przypadkach zagwarantować sobie niemal nieśmiertelność. W świecie przyszłości kwitnie czarny rynek, na którym można zdobyć wiele nielegalnych usprawnień.

CD Projekt RED zapowiedziało też komiksy, które poszerzą uniwersum Cyberpunk 2077. Pierwszy z nich, który opowie o Trauma Team, zostanie wydany we wrześniu tego roku. Powstaje on we współpracy z Dark Horse Comics. Komiks będzie też jednym z darmowych, cyfrowych dodatków do gry. W tym przypadku otrzymał on tytuł „Cyberpunk: Your Voice” i na razie nie wiadomo, o czym będzie opowiadał. Według plotek głównym bohaterem może być Johnny Silverhand.

Miasto Night City

Akcja gry będzie rozgrywać się w metropolii rozciągającej się od dawnego Los Angeles aż po San Francisco. Chociaż obszarowo na być mniejsza niż mapa w Wiedźminie 3, to należy pamiętać, że będzie to świat wielopoziomowy. W grze zwiedzimy wiele pięter budynków, podziemne tunele czy też dachy. Dlatego w ogólnym rozrachunku mapa powinna być dużo większa niż w trzecich przygodach Geralta z Rivii. Night City podzielone będzie na 6 dystryktów:

 • Centrum – to tutaj mieszczą się siedziby największy korporacji. Kwintesencja bogactwa, przepychu i próżności.
 • Watson – miejsce zamieszkania imigrantów. Lokacja pełna ma być bazarów i targów, a także budynków pozostawionych po upadłej korporacji.
 • Westbrook – miejsce zamieszkania bogatych elit. Mieści się tam Japantown.
 • Heywood – region głównie zamieszkały przez Latynosów. Pojawiają się w nim gangi. Nadal dość bogaty.
 • Pacifica – slumsy, pełne gangów i ubóstwa.
 • Santo Domingo – przemysłowa część miasta, składa się głównie z elektrowni i fabryk.

NIght City - mapa Cyberpunk 2077
Mapa Night City w Cyberpunk 2077

W grze dostępny ma być cykl dobowy, więc akcja nie będzie rozgrywać się tylko i wyłącznie w dzień lub w nocy. Pojawi się też zmienna pogoda. Po mieście będziemy mogli poruszać się pieszo, a także za pomocą pojazdów – samochodów i motocykli. Nie zabraknie też funkcji szybkiej podróży, ale na ten moment nie wiemy, w jaki sposób zostanie ona zrealizowana. Tym bardziej, że twórcy zapewniali o braku ekranów ładowania.

Gangi Cyberpunk 2077

W świecie Cyberpunk 2077, oprócz megakorporacji, pojawią się też liczne gangi. Będą to między innymi:

 • Voodoo Boys – specjaliści od hakowania. Działalność prowadzą głównie z dystrykcie Pacifica. Są bezwzględni i sadystyczni. Ich przywódczynią się Maman Brigitte.
 • Animals – agresywny gang z zachodniej Pacyfiki, dla którego najważniejszą jest siła fizyczna. Jego członkowie zamiast z tradycyjnych wszczepów korzystają z ultra-testosteronu i hormonów odzwierzęcych. Są niczym dzikie zwierzęta.
 • Valentinos – kontrolują latynoskie regiony Heywood. Jest to jeden z największych gangów. Ogromną rolę w ich kodeksie odgrywają tradycja, honor i sprawiedliwość.
 • Kang-Tao – to tak naprawdę młoda, chińska firma, która specjalizuje się w technologii inteligentnych pistoletów i usługach bezpieczeństwa. Szybko wspinają się po drabince wpływów.
 • Tyger’s Claw – gang pochodzenia japońskiego. Swoją siedzinę ma w Japantown w dystrykcie Westbrook. Są brutalni, bezwzględni i zastraszają swoim wyglądem. Jeżdżą na motocyklach, mają tatuaże i korzystają z japońskich mieczów samurajskich, czyli katan.
 • Moxes – gang założony w 2076 roku przez Elizabeth ‘Lizzie’ Borden, która broniła swoich pracowników przed agresywnymi klientami. Bronią prostytutek.
 • Maelstrom – niewielki gang (30-40 osób), który został niemal wyeliminowany przez Inkwizytorów. Kontrolują teren wokół doków.
 • Lizzies – gang skupiając miłośników piosenkarki Lizzy Wizzy. Agresywny w stosunku do każdego, kto krytykuję ich idolkę.
 • 6th Street – gang założony przez weteranów Czwartej Wojny Korporacyjnej, którzy byli zmęczeni bezsilnością policji. Ich zadanie jest bronić i służyć społeczności Vista del Rey i wprowadzić porządek i sprawiedliwość na ulicach.
 • Scavenger – znani przede wszystkim z porywania ludzi w celu handlu cybernetycznymi wszczepami.
 • Steel Dragons – kolejny japoński gang, założony przez Yorinobu Arasaka, który uciekł przed tyranią swojego ojca (Saburo). Jego głównym celem było zniszczenie należącej do ojca korporacji Arasaka.

Cyberpunk 2077 - wszystko co wiemy o grze CD Projekt RED
Gang Voodoy Boys to specjaliści od hakowania

Bronie w Cyberpunk 2077

Do dyspozycji graczy oddanych zostanie kilka rodzajów broni. Trzy podstawowe rodzaje to:

 • Smart – inteligentne bronie z pociskami samonaprowadzającymi
 • Tech – broń zdolna przebijać się przez osłony
 • Power – potężne bronie z licznymi ulepszeniami

Oprócz tego nie zabraknie też broni białej. Jako oręża będziemy mogli używać też nanoprzewodu, normalnie używanego do podłączania się do sieci i hakowania.

Główny bohater Cyberpunk 2077

Jako gracze wcielimy się w Cyberpunk 2077 w najemnika o imieniu „V”. W trakcie tworzenia postaci nie będziemy mieli do wyboru płci w klasycznym tego słowa znaczeniu. Natomiast będziemy mogli wybrać budowę ciała charakterystyczną dla kobiety lub mężczyzny. Oprócz tego będziemy mogli wybrać rodzaj głosu, wygląd, a nawet wielkość przyrodzenia. Bardzo ważny będzie wybór przeszłości protagonisty, czyli tzw. „ścieżki życia”. Tutaj twórcy dają nam trzy możliwości:

 • Nomad– Przemierzenie Badlandu, łupienie złomowisk, napadanie na stacje paliwowe – życie w trasie nie jest proste. Jednak dorastanie w klanie nomadów ma swoje plusy. Szczerość, jedność i umiłowanie wolności – cechy, które niewielu posiada w Night City i żadna kwota nie może ich kupić.
 • Street Kid– Mówią, że jeśli chcesz zrozumieć ulice, musisz na nich żyć. Gangi, serwisanci, lalki – byłeś wychowany przez nich wszystkich. Tutaj na dole, prawo dżungli głosi, że słabsi służą silnym – jedyne prawo Night City jakie zostało Ci do złamania.
 • Corporate– Niewielu opuszcza korporacyjny świat żywym – jeszcze rzadziej z nienaruszoną duszą. Byłeś tam – naginałeś zasady, odkrywałeś sekrety, wykorzystywałeś informacje. Nie istnieje coś takiego jak czysta gra, tylko zwycięzcy i przegrani.

Jak zapewniają twórcy, od wyboru ścieżki życiowej zależy to, w jaki sposób będą odnosić się do nas postacie niezależne. Na krótkim pokazie gameplayu mieliśmy też okazję zobaczyć dodatkowe opcje dialogowe, zależne do przeszłości naszego bohatera. Dlatego będzie to bardzo ważny i zarazem trudny wybór.

Cyberpunk 2077 - wszystko co wiemy o grze CD Projekt RED

Oprócz tego w Cyberpunk 2077 będą trzy podstawowe drabinki rozwoju postaci. Jednak nie będziemy do żadnej ograniczeni. Sami zdecydujemy, w jakie konkretne umiejętności z trzech różnych stylów chcemy zainwestować punkty doświadczenia. Podstawowe style to:

 • Solo – skupia się na sile i walce
 • Netrunner – specjalista w hakowaniu i wykorzystywaniu globalnej sieci
 • Techie – specjalista od technologii i cybernetyzacji

Od naszego stylu gry będzie zależał sposób, w jaki będziemy przechodzić grę. W trakcie pokazu na PGA 2019 zobaczyliśmy dwa różne podejścia do tej samej misji. W pierwszej wersji pracownicy CD Projekt RED pokazali mężczyznę netrunnera, który hakował wieżyczki i urządzenia do ćwiczeń Animalsów, aby eliminować ich z ukrycia. W drugim podejściu kobieta typu solo wyważyła drzwi, wyrwała wieżyczkę i zabijała wszystkich w stylu Rambo. A jeśli taka będzie nasza wola, to grę można przejść bez zabijania kogokolwiek. Każdego, nawet bossa, da się ominąć lub przekonać i tym samym uniknąć rozlewu krwi.

Cyberpunk 2077 - wszystko co wiemy o grze CD Projekt RED
Ważną rolę w Cyberpunk 2077 odegrają wszczepy

Warto wspomnieć też o rozwoju postaci. Ten będzie realizowany na kilka sposobów. Po pierwsze, używając jakiejś umiejętności będziemy stawać się w niej coraz lepsi. To mechanizm zbliżony do gier z serii The Elder Scrolls. Po drugie, ważną rolę odegrają wszczepy. Sami będziemy decydować jakie ulepszenia zamontować w swoim ciele. Gra fabularnie ma nas zmusić tylko do dwóch ulepszeń. Po trzecie, zdobywając punkty doświadczenia i wbijając kolejne poziomy będziemy mogli odblokowywać perki. W sumie ma ich być aż 60, a każdy będzie miał 5 poziomów zaawansowania. przykładowe perki to np. hakowanie, broń dwuręczna, karabiny, zimna krew itp. No i wreszcie po czwarte, w grze ważną rolę odegra nasza reputacja, czyli Street Cred. Nie będzie ona wpływała bezpośrednio na walkę czy umiejętności, ale wpłynie na postrzeganie nas przez innych. Dzięki reputacji można między innymi odblokować dodatkowe misje lub otrzymywać więcej punktów doświadczenia za eliminowanie przeciwników.

Zadania w Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 to gra RPG z perspektywy pierwszej osoby. Dlatego kluczową rolę odegra w niej fabuła i postawione przed nami zadania. Jak już wcześniej wspominałem – to od nas samych zależy podejście do poszczególnych misji. Będziemy mogli wykonywać je na różne sposoby, a niektóre wręcz celowo ignorować, co też ma mieć swoje konsekwencje.

Niewykonanie danej misji lub niepowodzenia nie będzie oznaczało śmierci głównego bohatera lub zakończenia gry, ale będzie miało swoją cenę w świecie gry. Twórcy przygotowali kilka zakończeń, uzależnionych od naszych decyzji. Nie będzie też określonego systemu moralnego. Same zadania będą podzielone na cztery kategorie:

 • Misje główne – należące do głównego wątku fabularnego
 • Misje poboczne – czasami krótkie, a czasami równie długie jak z głównego wątku. Mają przedstawiać określony motyw lub zapoznawać gracza z historią danej społeczności lub lokacji.
 • Street Stories – najemnicze kontrakty, których wykonanie zwiększy naszą reputację (Street Cred)
 • Drobne misje – niewielkie, krótkie misje, które mają być nietypowe i pokazywać interesujące historie.

Fabuła Cyberpunk 2077

Oczywiście na ten moment nie znamy szczegółów fabuły Cyberpunk 2077, bo to zepsułoby wszystkim zabawę. Wiemy natomiast, że ta została przygotowana z myślą o dorosłych odbiorach. Nie zabraknie scen brutalnych czy też pełnych seksu. Wiemy też, że główny wątek będzie kręcić się wokół tajemniczego wszczepu, znajdującego się w ciele głównego bohatera. To prawdopodobnie w nim wgrany jest hologram Johnny’ego Silverhanda (postać grana przez Keanu Reevesa), który będzie nam towarzyszył przez całą lub większość rozgrywki. Bohater ten ma być widoczny tylko i wyłącznie dla „V”.

Muzyka w grze

Ważną rolę w Cyberpunk 2077 odegra też muzyka. CD Projekt RED pochwalił się listą artystów, którzy przygotowali utwory na ścieżkę dźwiękową. Są to między innymi: Run the Jewels, Refused, Grimes, A$AP Rocky, Gazelle Twin, Ilan Rubin, Richard Devine, Nina Kraviz, Deadly Hunta, Rat Boy oraz Tina Guo. Warto też wspomnieć, że Grimes (Claire Boucher) będzie również podkładała głos pod Lizzy Wizzy, czyli wspominaną wcześniej gwiazdę muzyki pop w uniwersum gry. Polskie studio przygotowało też wideo, na którym mówi o muzyce w grze:

Figurki i gadżety

Cyberpunk 2077 to nie tylko sama gra. CD Projekt RED, we współpracy również z innymi podmiotami, przygotował też liczne gadżety związane z marką. W oficjalnym sklepie CDPR możemy kupić między innymi: koszulki, bluzy, spodnie, kurtki, plakaty, naklejki na laptopa, torby czy nawet skarpetki. Wybór jest ogromny! Wszystko znajdziecie na dedykowanej stronie w sklepie CD Projekt RED.

Ale to nie wszystko. Swoje produkty, na licencji CDPR, przygotowują też firmy trzecie. Jedną z nich jest Funky Pop! Do sprzedaży trafią niezwykle popularne figurki. W sumie ma być 6 modeli – dwie z Johnnym Silverhandem (postać grana przez Keanu Reevesa), trzy z głównym bohaterem „V” (dwie męskie i jedna żeńska) oraz jedna z Takemurą. Prezentują się one następująco:

Cyberpunk 2077 - figurki Funko Pop!
Część figurek Cyberpunk 2077 z serii Funko Pop!

I to by było na tyle. Nowe informacje już wkrótce, więc pamiętajcie zajrzeć do nas niedługo po kolejne informacje związane z Cyberpunk 2077!

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię