Strona główna Wiadomości Akcesoria DisplayPort 2.0 będzie sporą rewolucją. Właśnie poznaliśmy specyfikację

DisplayPort 2.0 będzie sporą rewolucją. Właśnie poznaliśmy specyfikację

DisplayPort to prawdopodobnie najpopularniejszy wśród graczy sposób podłączania monitorów. To dlatego, że jest to jeden ze standardów, który pozwala między innymi na obsługę odświeżania 144 Hz. Wersja 2.0 to jeszcze większe możliwości.

Właśnie ogłoszono specyfikację standardu DisplayPort 2.0. To pierwsze usprawnienie od używanej aktualnie wersji 1.4, która została wprowadzona w 2016 roku. Co się zmieni? Przede wszystkim maksymalny transfer, a co za tym idzie także obsługiwane rozdzielczości, odświeżanie i funkcje.

Zobacz: Dopiero debiutuje PCI Express 4.0, a już powstaje PCI Express 6.0

DisplayPort 2.0 pozwoli na przesyłanie 77,37 Gb/s danych. To prawie trzy razy więcej niż DisplayPort 1.4, który osiąga zaledwie 25,92 Gb/s. Jak łatwo się domyślić, jest to ogromna zmiana. Dzięki temu DP 2.0 pozwoli między innymi na obsługę monitorów 8K przy odświeżaniu 60 Hz i włączonym HDR. Wcześniej nie było to możliwe. Oczywiście problemem nie będzie również 4K 144 Hz z włączonym HDR. Poza tym DisplayPort 2.0 zaoferuje 30-bitowy kolor.

Zobacz: Razer tworzy toster dla graczy. Serio!

Jeśli chodzi o kable, to pojawią się trzy standardy: Ultra High Bitrate 10 (UHBR 10 z 40 Gb/s), Ultra High Bitrate 13,5 (UBR 13,5 z 54 Gb/s) i Ultra High Bitrate 20 (UHBR 20 z 80 Gb/s). DP 2.0 jest też zgodny z USB-C i dodaje obsługę Thunderbolt 3. Pierwsze urządzenia z obsługą tego standardu mają pojawić się na rynku pod koniec 2020 roku.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE