Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareIntel opóźnia premierę procesorów w litografii 7 nm

Intel opóźnia premierę procesorów w litografii 7 nm

Intel wciąż ma problemy z przejściem na niższą litografię niż 10 nm. Niebiescy po raz kolejny byli zmuszeni opóźnić premierę procesorów wytwarzanych z wykorzystaniem procesu technologicznego 7 nm.

Nad Intelem zawisła chyba jakaś klątwa. Niedawny lider segmentu procesorów przeżywa ogromne problemy, z którymi nie jest sobie w stanie w żaden sposób poradzić. Najpierw Niebiescy mieli ogromne problemy z przejściem na litografię 10 nm i premiera procesorów była wielokrotnie przekładana. Gdy wydawało się, że sytuacja jest już opanowana, to firma znowu wpadła w tarapaty. Tym razem z powodu procesu technologicznego 7 nm. Intel ogłosił kolejne opóźnienie we wprowadzeniu do sprzedaży procesorów z niższą litografią.

Intel opóźnia premierę procesorów 7 nm

– Firma Intel przyspiesza w tym roku przejście na produkty 10 nm ze względu na rosnące wolumeny i duże zapotrzebowanie. Obejmuje to rosnącą ofertę procesorów Intel Core opartych na technologii 10 nm. Modele „Tiger Lake” wkrótce zostaną wprowadzone na rynek. Z kolei pierwszy procesor serwerowy „Ice Lake” oparty na technologii 10 nm jest planowany na koniec tego roku.

W drugiej połowie 2021 roku Intel spodziewa się dostarczyć nową linię procesorów klienckich (o nazwie kodowej „Alder Lake”). Będzie ona obejmowała pierwszy procesor do komputerów stacjonarnych oparty na technologii 10 nm. Oprócz tego planowany jest nowy procesor serwerowy w technologii 10 nm (o nazwie kodowej „Sapphire Rapids”). Premiera procesora opartego na technologii 7 nm opóźnia się o około sześć miesięcy w stosunku do wcześniejszych oczekiwań. Głównym czynnikiem jest wydajność procesu 7 nm firmy Intel, który na podstawie ostatnich danych wykazuje obecnie opóźnienie około dwunastu miesięcy w stosunku do wewnętrznego celu firmy – głosi oficjalny komunikat.

Oznacza to, że pierwsze procesory Intela w litografii 7 nm trafią na rynek najwcześniej w 2022 roku, a być może nawet później, jeśli problemów nie uda się rozwiązać na czas. Co więcej, nie najlepsze są też wyniki finansowe. Spadek spowodowany jest między innymi zerwaniem umowy z Apple. Firma z Cupertino postanowiła zrezygnować z układów z serii Core i opracować własny procesor do komputerów z serii Mac. Warto też przypomnieć, że AMD już teraz ma w swojej ofercie procesory w litografii 7 nm, a w tym roku na rynku zadebiutują też karty graficzne Nvidii stworzone z wykorzystaniem tego procesu technologicznego.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceEngadget
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię