Strona głównaWiadomościHardwareDedykowane karty graficzne Intel Xe - znamy litografię i wykorzystywane pamięci

Dedykowane karty graficzne Intel Xe – znamy litografię i wykorzystywane pamięci

Intel właśnie opublikował garść nowych informacji na temat nadchodzących, dedykowanych kart graficznych Intel Xe. Wiemy, w jakiej litografii będą produkowane, jakich pamięci będą używać i jaką mają nazwę kodową.

Zacznijmy od tego, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – dedykowane karty graficzne Intela mają zadebiutować w 2020 roku. Nie znamy dokładnej daty, więc równie dobrze może to być grudzień przyszłego roku. Będą tworzone z wykorzystaniem litografii 7 nm, co właśnie zostało potwierdzone przez Niebieskich. Prawdopodobnie za produkcję układów graficznych będzie odpowiadać Samsung, ale to akurat jeszcze nie zostało potwierdzone.

Zobacz: Dopiero debiutuje PCI-Express 4.0, a już powstaje PCI-Express 6.0

Na razie wszystko wygląda standardowo i przewidywalnie. Sprawy zaczynają się komplikować w przypadku wykorzystywanych pamięci. Intel zdecydował się na moduły HBM zamiast tradycyjnych GDDR. Taka decyzja może dziwić z wielu powodów. Po pierwsze, są one zauważalnie droższe. Po drugie, jeszcze niedawno były spore problemy z produkcją. Po trzecie, nawet AMD z nich zrezygnowało. Po czwarte, przynajmniej w kartach Czerwonych, nie dawały praktycznie żadnej przewagi nad konkurencją.

Zobacz: Prawdopodobna data premiery kart graficznych Nvidia Ampere RTX 3000

Wiemy także, jaką nazwę kodową mają karty graficzne – Ponte Vecchio. To kamienny most, który znajduje się we Włoszech, a konkretnie we Florencji.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceGuru3D
Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię