Strona głównaWiadomościHardwareDedykowana karta graficzna Intela o wydajności… zwykłego PlayStation 4

Dedykowana karta graficzna Intela o wydajności… zwykłego PlayStation 4

Intel w tym roku powinien zaprezentować pierwsze dedykowane karty graficzne, oparte na architekturze Xe. Chyba nikt nie spodziewał się niewiarygodnej wydajności, ale i tak pierwsze informacje są mało optymistyczne.

Wzmianka na temat karty graficznej Intel DG1 (Discrete Graphics 1) pojawiła się w bazie programu SiSoft Sandra. Dzięki temu poznaliśmy nie tylko jej prawdopodobną specyfikację, ale również przewidywaną wydajność. Te nie prezentują się najlepiej. Daleko im chociażby do najwolniejszych modeli Nvidia GeForce.

Według informacji z SiSoft Sandra karta Intel DG1 ma 96 jednostek wykonawczych, co przekłada się na 768 procesorów strumieniowych. Konstrukcja korzysta poza tym z 3 GB pamięci VRAM, ale nie wiemy czy są to kości GDDR5 czy też GDDR6. Prawdopodobnie chodzi jednak o te drugie, bo produkcja GDDR5 jest już praktycznie wygaszana. Litografia to z kolei 10 nm, ale już w DG2 ma być wykorzystany proces technologiczny 7 nm. To wszystko daje moc obliczeniową na poziomie 1,9 TFLOPS, czyli porównywalną do… zwykłego PlayStation 4. Tak, mowa o konsoli, która zadebiutowała na rynku 7 lat temu.

Na usprawiedliwienie należy zauważyć, że jest to karta w wariancie Xe-LP (Low Power). Dla zasady mają to być układy wolniejsze, ale też bardziej energooszczędne. Oprócz nich do sprzedaży trafią również modele Intel Xe-HP (High Power) oraz Xe-HPC (High Performance Compute). Pomimo tego wydajność jest zaskakująco niska, ale warto z ocenami poczekać do oficjalnych prezentacji. Niestety, data premiery dedykowanych kart graficznych Intela nie jest na ten moment znana.

Zobacz także:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię