Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareKarta Radeon Big Navi RDNA 2 z aż 16 GB pamięci

Karta Radeon Big Navi RDNA 2 z aż 16 GB pamięci

Pojawiło się mnóstwo nowych informacji na temat nadchodzącej, flagowej karty AMD Radeon z architekturą RDNA 2. Model potocznie nazywany jako Big Navi ma być prawdziwym potworem, jak wynika z pogłosek.

Zacznijmy od tego, że wszystkie poniższe informacje pochodzą od użytkownika forum Chiphell o pseudonimie wjm47196. Jest to kluczowa informacja, ponieważ ma on na swoim koncie wiele przecieków, które z czasem znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. To między innymi on ujawnił, że karty Navi 10 nie będą obsługiwać Ray Tracingu. Jako pierwszy zdradził też daty premiery modeli Polaris 30 (Radeon RX 590) oraz Radeon VII. Dlatego też wydaje się wiarygodnym źródłem, szczególnie w kontekście kart graficznych AMD.

AMD Radeon VII

Co wiemy o karcie AMD Big Navi RDNA 2?

Pierwsza i najważniejsza informacja to taka, że flagowca karta graficzna Big Navi będzie wyposażona w aż 16 GB pamięci VRAM. To dwa razy więcej niż ma aktualnie najmocniejszy model w ofercie Czerwonych, czyli Radeon RX 5700 XT. Niestety, nie wiemy jakiego rodzaju będą to pamięci, ale 384-bitowy interfejs sugeruje, że raczej GDDR6 (a nie HBM2). Być może AMD zdecyduje się nawet na kości o prędkości 18 Gbps, co dałoby przepustowość na poziomie 864 GB/s. W przypadku nieco wolniejszych pamięci 16 Gbps przełożyłoby się to na 768 GB/s przepustowości.

Co ciekawe, wciąż nie wiadomo, jak szybka będzie nowa karta. W tym momencie pierwsze egzemplarze trafiły do Szanghaju, gdzie rozpoczęły się prace nad sterownikami. W tym samym czasie inżynierowie AMD w Stanach Zjednoczonych mają odwiedzić Chiny, aby tam przeprowadzić szczegółowe testy i określić finalną wydajność karty. To oznacza, że wszystkie wcześniejsze plotki na temat mocy Big Navi są jedynie spekulacjami. Tak naprawdę sami twórcy nie do końca wiedzą, na co stać ich nową konstrukcję.

AMD Radeon

AMD podobno nie opracowało też finalnej wersji referencyjnych kart graficznych, w tym budowy płytki PCB. Natomiast pierwsze układy mają trafić do partnerów w ciągu 2 najbliższych tygodni. Na tej podstawie można się domyślać, że na początku zadebiutują jedynie karty referencyjne. Na modele Asusa czy Gigabyte’a przyjdzie nam poczekać kilka dodatkowych tygodni. Pamiętajcie jednak, że chociaż źródłem informacji jest wiarygodna osoba, to nadal są to tylko plotki. Premiera jeszcze w tym roku!

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

3 KOMENTARZE

  1. Lepiej niech uważają żeby Chińczycy przez przypadek nie „wpadli” na identyczne rozwiązania przy produkcji swoich kart.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię