Strona głównaWiadomościOprogramowanieCzy Netflix przygotowuje się do nadawania w 8K? Platforma zaczyna korzystać z...

Czy Netflix przygotowuje się do nadawania w 8K? Platforma zaczyna korzystać z nowego kodeku

Najnowsze ruchy streamingowego giganta mogą wskazywać na to, że Netflix przygotowuje się do nadawania w rozdzielczości 8K. Sugeruje to między innymi implementacja nowego kodeka, AV1, który poprawia kompresję materiałów, czyniąc je łatwiejszymi do przesyłania, niezależnie od rozmiaru.

AV1 jest darmowym kodekiem, wykorzystywanym w streamingu gier w rozdzielczościach od SD do 8K – powstał przede wszystkim z myślą o tej ostatniej. Stworzyła go grupa Alliance for Open Media, na którą składają się między innymi Amazon, Facebook, Apple, Google, Intel, IBM, Microsoft oraz Mozilla. Częścią tej grupy jest również Netflix.

Zobacz: Animacja Netflixa opowie o życiu Vesemira

Powodem zastosowania kodeka AV1 ma być między innymi poprawa jakości kompresji dla urządzeń mobilnych, która ma sięgać około 20%. Dzięki temu Netflix chce osiągnąć bitrate obniżony o te 20 procent bez widocznych strat jakości przesyłanego obrazu. Implementacja kodeka nie oznacza, że od razu cała biblioteka Netflixa zacznie z niego korzystać. Póki co jest to jedynie kilka tytułów, w dodatku ograniczonych do aplikacji na Androida. Aby skorzystać z nowego formatu, należy włączyć opcję oszczędzania danych. 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię