Strona główna Poradniki Gry Nie tylko Teamfight Tactics, czyli najlepsze gry auto-battler

Nie tylko Teamfight Tactics, czyli najlepsze gry auto-battler

Najnowszy tryb Teamfight Tactics w League of Legends podbił serca tysięcy graczy i zdobywa coraz większą popularność. Nie jest to jednak jedyna tego typu gra dostępna za darmo. W tym artykule przyjrzymy się kilku podobnym tytułom, dostępnym również na Wasze telefony komórkowe.

Na początku do Teamfight Tactics podchodziłem bardzo sceptycznie i niepewnie. Wszystko zmieniło się gdy spróbowałem po raz pierwszy. Ten model rozgrywki potrafi wciągnąć na wiele godzin powodując syndrom jeszcze jednego meczu, który kończy się zastającym nas wschodem słońca. Ten nowy tryb w League of Legends nie był jednak pierwszą tego typu grą. Jakie zatem są alternatywy, które dostępne są również na smartfonach? Ten materiał przybliży wam kilka najlepszych gier gatunku.

Wszystko zaczęło się od małego moda do DOTA znanego jako Auto Chess. To właśnie on jest uważany za oficjalnego ojca gatunku auto-battler. W ciągu kilku miesięcy mod ten przyciągnął do siebie ponad 8 milionów graczy, co dało innym deweloperom jasno do zrozumienia, że to jest na topie i w to chcemy grać.

Ostatecznie mod wyewoluował w samodzielną grę dostępną na komórki. W odpowiedzi Valve zaraz stworzyło swoje Dota Underlords, a Riot Teamfight Tactics. Z kolei chiński Tencent przygotował dla graczy Chess Rush. Teraz przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu z wymienionych tytułów.

Czym są gry auto-battler?

Zanim jednak opowiem o grach, wyjaśnimy sobie czym w zasadzie są gry typu auto chess lub auto-battler. Wyobraźmy sobie grę w szachy, w której każda z postaci posiada unikalne umiejętności, mocne oraz słabe strony. Jednym problemem jest to, że podczas walki nie mamy absolutnie żadnej kontroli nad swoimi bohaterami. Walczą oni automatycznie, wykorzystując swoje umiejętności specjalne i starając się za wszelką cenę pokonać postaci przeciwnika.

Do gracza należy umiejętne rozstawienie swoich postaci na planszy, a przede wszystkim dobranie odpowiedniego składu drużyny. Dzięki temu zyskamy dodatkowe bonusy wynikające z synergii pomiędzy wojakami. Gracz podczas walki zdobywa pieniądze, oraz bonusy, które pozwalają na kupienie kolejnych bohaterów i ulepszenie ich umiejętności w walce. Jednak o zwycięstwie nie zawsze decyduje siła drużyny, ale również odrobina szczęścia, wynikająca z szansy na trafienie unikalnych wojowników.

Auto Chess

Auto Chess zaczynało jako mod, jego sukces sprawił, że twórcy ze studia Doro postanowili przenieść go jako osobny tytuł. Niestety, podczas prac nad grą deweloper nie doszedł do porozumienia z właścicielem praw do DOTA co ostatecznie zaowocowało zmianami i wyrzuceniem postaci znanych z „podstawki”. Gra obecnie jest w wersji beta na platformie Android oraz iOS. W przyszłości planowane jest udostępnienie gry na PC za pośrednictwem Epic Game Store.

Możliwość zachowania wyników z gry wymaga logowania w aplikacji za pośrednictwem konta Facebook lub Dragonest. Sporym minusem tytułu jest nieustanne atakowanie gracza nachalnymi mikrotransakcjami. Warto jednak dać tytułowi szansę, zwłaszcza jeżeli chcielibyście pograć poza domem.

Dostępne na: Android, iOS, w przyszłości PC

DOTA Underlords

Tytuł zapoczątkowany jako mod do DOTA. W wyniku braku porozumienia ze studiem Doro, Valve postanowiło stworzyć własną wersję gry. Underlords dostępne jest w ramach wczesnego dostępu jednak zdecydowanie widać tu moc Valve, które posiada środki pieniężne oraz zasoby ludzkie do produkcji gier. Tytuł jest zdecydowanie bardziej rozbudowany w porównaniu do swojego brata Auto Chess. Przede wszystkim gra wspiera cross-play pomiędzy PC oraz mobile, a także umożliwia grę w trybie offline.

Zdecydowanie Valve w temacie Underlords nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego słowa i możemy liczyć na szybki i bardzo duży rozrost gry oraz wprowadzenie wielu modyfikacji.

Dostępne na: Android, iOS, PC

Teamfight Tactics

Obecnie największy konkurent DOTA Underlords. Teamfight Tactics zostało stworzone przez Riot Games, które bardzo szybko podchwyciło nowy trend i zrobiło to bardzo dobrze. Tytuł jest nowym trybem rozgrywki w League of Legends, co przyczyniło się szybkiego zdobycia milionów fanów. Głównie za sprawą wykorzystania bohaterów z podstawowej wersji gry. Dzięki temu gracze zaznajomieni są z atakami dostępnych postaci dostępnymi w trybie MOBA. Dodatkowo Riot obiecuje wprowadzić rankingi oraz cotygodniowe wyzwania.

Zobacz: Teamfight Tactics – poradnik dla początkujących

To wszystko sprawia, że Teamfight Tactics jest obecnie najbardziej popularnym auto-battlerem. Jedynym mankamentem tytułu jest jego dostępność, która ogranicza się wyłącznie do PC. Jeżeli chcielibyście zagrać, ale nie wiecie od czego zacząć, konieczne zajrzyjcie do naszego poradnika.

Dostępne na: PC

Chess Rush

Ostania gra w tym zestawieniu to Chess Rush, dostępna wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Gra została przygotowana przez chińskie studio Tencent i w większości jest podobna do poprzednio prezentowanych tytułów. Jednak w tym wypadku każdy z meczy trwa 10 minut. Również tłumaczenie gry jest zdecydowanie lepsze niż w przypadku Auto Chess, a interfejs gry o wiele bardziej przystępny.

Twórcy postawili tu przede wszystkim na różnorodność jednostek. Znajdziemy tu różnego rodzaju demony oraz samurajów. Aż trudno uwierzyć, że jest to tylko gra mobilna. Niestety sposób logowania może być dość irytujący dla użytkowników. Jest to jednak zdecydowanie lepszy wybór dla graczy mobilnych niż Auto Chess.

Dostępne na: Android, iOS

A może Wy znacie jeszcze inne tytuły godne polecenia? Dajcie znać w komentarzach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE