Strona głównaKonsolePlayStation 5 może być bardzo drogie. Główny powód cena i dostępność komponentów

PlayStation 5 może być bardzo drogie. Główny powód cena i dostępność komponentów

Wygląda na to, że ostateczna cena PlayStation 5 nie spodoba się większości graczy. Wpływ na nią mają głównie koszty zakupu komponentów jakich chce użyć Sony do jej skonstruowania. Do tego dojdzie jeszcze marża producenta i pośredników. Może być drogo.

Jak podaje ekipa serwisu Bloomberg koszty komponentów użytych do produkcji jednej sztuki PlayStation 5 podskoczyły do około 450 dolarów. Powoduje to, że Sony ciężko jest podjąć ostateczną decyzję o wycenie konsoli. A czasu nie pozostało wiele, konsole nowej generacji, zarówno Sony jak i Microsoftu mają trafić na rynek w grudniu tego roku. W przypadku poprzednich generacji ostateczna cena urządzenia była ustalana w okolicy lutego w roku premiery. Tym razem Japończycy starają się jak najdłużej wstrzymać z decyzją i obserwują rynek, nie chcą podjąć zbyt pochopnej decyzji.

Zobacz: Sony nie chce podać ceny PlayStation 5 przed konkurencją

Wydane w 2013 roku PS4 było sprzedawane w cenie 399 dolarów przy szacowanym koszcie produkcji wynoszącym 381 dolarów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że koszt złożenia PS5 może wynosić 450 dolarów, to po doliczeniu marży będzie to od około 470 do nawet 500 dolarów. Możemy spodziewać się, że w Europie cena będzie podobna tylko wyrażona w Euro, co po obecnym kursie daje nam od 1994 do 2121 złotych. Boli. Producent na razie nie komentuje sytuacji.

Dlaczego PS5 może być aż tak drogie?

Głównym powodem tak wysokiej ceny PS5 jest sytuacja na rynku części oraz problemy z zaopatrzeniem w pamięć DRAM i NAND flash, na które obecnie jest bardzo duży popyt. Głównym konkurentem w wyścigu po części są producenci smartfonów. Samsung  zapowiedział właśnie Galaxy S20, który będzie miał od 12 GB RAM.

Zobacz: PlayStation 5 – wystartowała oficjalna strona konsoli

Kolejnym elementem zwiększającym koszt produkcji konsoli jest nowy układ chłodzenia, który kosztuje kilka dolarów za sztukę. Zwykle na ten element firmy wydają mniej niż dolara. Jednak z tego powodu nikt nie powinien płakać, dobre chłodzenie konsoli zwiększy kulturę pracy i wydłuży jej żywotność.

Jak twierdzi Sony epidemia koronawirusa nie ma obecnie wpływu na koszt produkcji PS5. Na razie firma jednak nie zdecydowała ile jednostek wyprodukuje w pierwszym roku.

Producenci konsol często sprzedają urządzenia z niewielką marżą lub nawet ze stratą tylko po to żeby później zarabiać na sprzedaży gier i usług grania online. Dyrektor generalny sony Kenchiro Yoshida podkreślał, że firma powinna być oceniana na podstawie liczby aktywnych użytkowników, a nie liczby sprzedanych urządzeń. Wielu pracowników Sony uważa, że powinni sprzedawać PS5 ze stratą tylko po to żeby być konkurencyjnym w stosunku do Microsoftu.

Kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji na temat ceny ma być cena Xbox Series X Microsoftu. A tą możemy poznać dopiero podczas E3 2020, które odbędzie się w czerwcu w Los Angeles. I najpewniej do tego momentu będziemy trwać w niepewności. Na wszelki wypadek, lepiej zacząć odkładać pieniądze do słoika już teraz.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcebloomberg
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię