Sony ujawniło wczoraj wiele detali technicznych konsoli PlayStation 5. Jednym z najmocniejszych punktów urządzenia będzie bardzo szybki dysk SSD o pojemności 825 GB. Jeśli taka przestrzeń okaże się za mała, to da się ją rozszerzyć przy pomocy tradycyjnego dysku SSD NVMe. Jakiego?

Na rynku dostępnych jest w tym momencie wiele dysków SSD M.2 o różnych rozmiarach i z różnymi kontrolerami. Czy wszystkie one będą działać z PlayStation 5? Nie, nie będą. Mark Cerny wyjawił, że Sony jest aktualnie na etapie testów poszczególnych modeli i jeszcze przed premierą PS5 ma wyjawić listę kompatybilnych konstrukcji.

Na ten moment nie wiemy nawet, jakich rozmiarów dysk SSD M.2 NVMe zmieści się do PlayStation 5. Standardowy i zarazem najpopularniejszy format to 2280 i prawdopodobnie na taki zdecydowali się Japończycy, ale lepiej poczekać na oficjalnej informacje.

To ciekawe, jak firmy Sony i Microsoft różnie podeszły do tematu pamięci masowej w swoich konsolach. Xbox Series X oferuje szybki dysk SSD, który można powiększyć za pomocą dedykowanej karty rozszerzeń. Standard ma oferować dokładnie takie same osiągi, jak zamontowany w środku bank danych. Z kolei Sony zdecydowało się na autorski dysk SSD o ponad dwa razy większej przepustowości niż w Xbox Series X, ale rozszerzany już przy pomocy standardowego SSD M.2. Tutaj dodatkowa przestrzeń na pliki zaoferuje prawdopodobnie sporo gorszą wydajność.

PlayStation 5 obsługujące dyski SSD M.2 NVMe to też dobra informacja dla graczy komputerowych. W końcu architektura AMD Zen 2 obsługuje standard PCIe 4.0 i dzięki konsoli Sony producenci chętniej powinni go wykorzystywać. PlayStation 5 może przyspieszyć wprowadzenie szybszych dysków na rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię