Strona głównaKonsoleXbox Series X dostaje nieoficjalny emulator PlayStation 1

Xbox Series X dostaje nieoficjalny emulator PlayStation 1

Gry z PlayStation 1 odpalicie od teraz na Xbox Series X. Wszystko przy użyciu emulatora, który może upscale’ować gry do 4K.

Ostatnio publicznie dostępny stał się emulator PlayStation 1 o nazwie DuckStation, który potrafi upscale’ować gry do 4K w 60 FPS. Emulator każdy może samodzielnie zainstalować na swojej konsoli. O ile jednak potrafi on uruchomić gry w 60 FPS, to głównym założeniem twórców było utrzymanie takiego klatkażu, z jakim odpalały się oryginalne gry na pierwszej konsoli Sony. Program jest w pełni nieoficjalny, więc by go zainstalować i uruchomić, trzeba przełączyć Xboxa w tryb deweloperski – czyli zrobić z niej coś w rodzaju dev-kita.

PlayStation 1

DuckStation zostało stworzone pod koniec zeszłego roku, a najważniejsze dla twórców były “grywalność, prędkość i długoterminowe zarządzanie”. Celem stworzenia emulatora jest dostarczenie graczom doświadczenia tak dokładnego jak to tylko możliwe, przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu wydajności.

Zobacz: PlayStation 5 nie będzie uruchamiać gier z PlayStation 1, 2 i 3

Na kanale Modern Vintage Gamer można zobaczyć wideo z emulatorem w akcji na Xbox Series X oraz wyjaśnienie jak działa. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że emulacja generalnie jest dość “szarą strefą”, a wiele stron, które oferowały gry pod emulację, mierzyło się z pozwami sądowymi. Najnowszym przypadkiem był pozew Nintendo przeciwko właścicielowi jednej z takich stron, wygrany przez japońską korporację – pozwany musi zapłacić ponad 2 miliony dolarów w ramach rekompensaty za złamanie praw autorskich i nieuprawnione wykorzystanie znaków towarowych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię