Strona głównaKonsoleXbox Series X – Microsoft pokazał konsolę nowej generacji

Xbox Series X – Microsoft pokazał konsolę nowej generacji

Już nie Xbox Scarlett ani Project Scarlett. Nowa konsola Microsoftu to oficjalnie Xbox Series X. Urządzenie zostało zaprezentowane w trakcie The Game Awards 2019 i z wyglądu przypomina… PC-ta.

Urządzenie wcześniej znane jako Project Scarlett lub Xbox Scarlett to teraz oficjalnie Xbox Series X. To, co rzuca się w oczy, to całkowicie nowy design. Zamiast płaskiego, leżącego urządzenia otrzymujemy sprzęt w kształcie wieży. To jeszcze bardziej upodabnia konsole do komputerów stacjonarnych. Na szczęście Microsoft zapewnia, że konsola może być użytkowana zarówno w pionie, jak i poziomie.

W zestawie znajdziemy też nowy kontroler – w pełni bezprzewodowy, z niemal identycznym kształtem jak wcześniejsze modele i „krzyżakiem” zaczerpniętym z modelu Elite. Kontroler będzie w pełni kompatybilny z Windowsem 10. Jest on minimalnie mniejszy i lżejszy od poprzednika. Do łączności nie wykorzystuje już Bluetooth, a autorskie rozwiązanie Microsoftu.

Xbox Series X

Xbox Series X – specyfikacja

Póki co nie poznaliśmy szczegółowej specyfikacji urządzenia, ale Microsoft wyjawił kilka kwestii. Zgodnie z oczekiwaniami Xbox Series X ma procesor AMD APU, wykonany w architekturze Zen 2. Wspierany jest on przez układ graficzny RDNA kolejnej generacji (tak, padło słowo „next generation”), więc możemy wywnioskować, że to coś zupełnie nowego. Pamięci to z kolei bardzo szybkie GDDR6, które wykorzystywane są w kartach graficznych. Jednocześnie amerykańska firma przyznała, że Xbox Series X jest aż czterokrotnie bardziej wydajny niż Xbox One X. Nie wiemy czy chodzi o moc obliczeniową procesora, karty graficznej czy obu, ale takie liczby robią wrażenie.

Xbox Series X

Microsoft zdradził też, że Xbox Series X będzie sprzętowo obsługiwał ray tracing i variable rate shading. Do tego będzie wstecznie kompatybilny, a gry będziemy instalować na szybkim dysku SSD NVMe nowej generacji (prawdopodobnie PCIe 4.0). Wszystko to po to, aby konsola bez problemu uzyskiwała płynność 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K Ultra HD. Jednocześnie przyznano, że deweloperzy mogą nawet tworzyć gry 4K 120 fps. Ciekawie zapowiada się też technika Dynamic Latency Input (DLI). Chociaż nie poznaliśmy szczegółów, to ma ona obniżyć opóźnienia. Dzięki temu Xbox Series X ma być najbardziej responsywną konsolą na świecie.

Xbox Series X – pierwsza gra

Oprócz tego Microsoft pokazał pierwszą grę na Xbox Series X, czyli Senua’s Saga: Hellblade II. Trailer ma za zadanie pokazać możliwości nowego urządzenia i robi to w sposób imponujący. Wszystkie obrazy, które możemy na nim oglądać, został wygenerowane bezpośrednio na silniku gry. To oznacza, że na identyczną jakość możemy liczyć w trakcie rozgrywki. Oprócz tego z konsolą zadebiutuje też Halo Infinite.

Microsoft Xbox Series X zadebiutuje w okresie świątecznym 2020 roku. Prawdopodobnie oznacza to sklepowy debiut w listopadzie lub grudniu przyszłego roku.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię