Strona głównaWiadomościHardwareNowa karta graficzna AMD – dwa razy szybsza niż Radeon RX 5700

Nowa karta graficzna AMD – dwa razy szybsza niż Radeon RX 5700

Wygląda na to, że AMD szykuje nową kartę graficzną z najwyższej półki. Jeśli wierzyć plotkom, to może on być nawet dwa razy wydajniejsza od modeli Radeon RX 5700. Premiera ma być planowana na 2020 rok.

Informacje na temat nowej karty graficznej brzmią niezwykle obiecująco. Przede wszystkim kolejna generacja ma wykorzystywać rdzenie graficzne Navi 21. Te mają być potężne zarówno pod względem mocy obliczeniowej, jak i rozmiarów. Według plotek każdy z nich zajmie około 505 mm2 powierzchni. Dla porównania Navi 10 (RX 5700) zajmuje jedyne 251 mm2, czyli aż dwa razy mniej. Na takiej powierzchni, przy wykorzystaniu litografii 7 nm, można zmieścić około 30 mld tranzystorów.

Zobacz: Architektura AMD Zen 3 ma obsługiwać cztery wątki na jeden rdzeń

Jeśli chodzi o wydajność, to ta również ma być dwa razy większa niż Navi 10. To oznaczałoby możliwości zbliżone do kart graficznych Nvidia GeForce RTX 2080 Super lub nawet GeForce RTX 2080 Ti. Nie bez powodu pojawiają się plotki na temat prac nad modele RTX 2080 Ti Super. Zieloni nie mogą sobie pozwolić na odebranie miana najszybszej karty graficznej na rynku konsumenckim.

Zobacz: Procesory AMD Ryzen 4000 z dużym wzrostem wydajności

Oprócz tego Navi 21 miałaby korzystać z pamięci HBM2 lub GDDR6. Skoro miałby to być model flagowy, to można liczyć na 12 lub nawet 16 GB pamięci. Jeśli chodzi o zużycie energii, to mówi się o TDP na poziomie nawet 275-300 W. To sporo, biorąc pod uwagę, że RTX 2080 Ti osiąga TDP na poziomie 250 W. Oczywiście to nie to samo, co zużycie energii, ale daje pewien wgląd w to, jak bardzo prądożerne mogą być nowe karty. Być może AMD zdradzi trochę informacji na zbliżających się targach CES 2020 w Las Vegas.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię