Strona główna Konsole Czy to koniec z cyklicznym życiem konsol? Tak twierdzi ekspert

Czy to koniec z cyklicznym życiem konsol? Tak twierdzi ekspert

- Reklama -

Do tej pory konsole miały określony cykl życia. Zazwyczaj trwa on kilka lat i najbardziej intensywny jest na samym początku, tuż po premierze danego urządzenia. Jednak aktualna sytuacja na rynku zdaje się wskazywać, że z tym już koniec. Potwierdzają to eksperci. 

Weźmy za przykład stacjonarne konsole PlayStation. Jedynka zadebiutowała w 1995 roku (grudzień 1994 w Japonii, ale to minimalna różnica). Na następcę musieliśmy czekać 5 lat, ponieważ PlayStation 2 zadebiutowało w 2000 roku. PlayStation 3 pojawiło się w Europie w marcu 2007, więc dwójka miała aż 7-letni cykl życia. Najnowsza odsłona, czyli PlayStation 4, trafiła na sklepowe półki w 2013 roku, co oznacza, że trójka żyła 6 lat. Łatwo w tym miejscu policzyć, że czwórka ma już 5 lat, więc powoli zbliża się do końca swego żywota. Jeszcze rok lub dwa i powinna zadebiutować kolejna wersja PlayStation, co zresztą jest zgodne z aktualnymi plotkami. Jest jednak pewna różnica. PlayStation 4, pomimo 5-letniej obecności na rynku, wciąż sprzedaje się rewelacyjnie. Dlaczego? 

Na tak zadane pytanie odpowiedział Mat Piscatella, analityk firmy NPD: 

– Jest ku temu kilka powodów. Między innymi PlayStation 4 Pro czy też ogromna popularność Fortnite’a , ale chyba największy wpływ mają na to gry jako usługi (red. o dłuższej żywotności). Przy normalnym cyklu sprzedaż konsol powinna z czasem spadać. Tym razem tak nie jest. Xbox One wciąż sprzedaje się dobrze z tych samych powodów, co PlayStation. Tradycyjne cykle życia konsol się skończyły – powiedział Piscatella. 

Trudno się z tym nie zgodzić. PlayStation 4 sprzedało się na całym świecie w liczbie aż 86 mln egzemplarzy, przy czym prawie 4 mln kupiliśmy między lipcem a wrześniem tego roku. Ogromny wpływ mają na to ostatnio wydawane gry, jak chociażby God of War, Spider-Man czy też Red Dead Redemption 2. Każda z nich bije rekordy popularności, a na dodatek pierwsze dwie są dostępne tylko na konsoli Sony. Pomimo tego powoli powinniśmy szykować się do premiery PlayStation 5. Najnowsze plotki sugerują, że Japończycy zapowiedzą konsolę jeszcze w tym roku w trakcie PlayStation Devcon 2018.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE